TablePress v1.5 - en to ja_JP translation catalogue (454 entries)

en: %s (thanks to %s)
ja_JP: %s（協力：%s）

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: &#8220;Custom CSS&#8221; (<a href="%s">Cascading Style Sheets</a>) can be used to change the styling or layout of a table.
ja_JP: 「カスタムCSS」（<a href="%s">カスケーディング スタイル シート</a>）を使用して、テーブルのスタイルまたはレイアウトを変更できます。

en: &mdash; Select &mdash;
ja_JP: &mdash; 選択 &mdash;

en: (Mandatory if more than one table is selected.)
ja_JP: （複数のテーブルが選択されている場合には必須）

en: (Only needed for CSV export.)
ja_JP: （CSV形式のエクスポートでのみ必要）

en: (no description)
ja_JP: （説明なし）

en: (no name)
ja_JP: （名前なし）

en: (optional)
ja_JP: （省略可）

en: , (comma)
ja_JP: ,（カンマ）

en: ; (semicolon)
ja_JP: ;（セミコロン）

en: <!-- The table with the ID %s is empty! -->
ja_JP: <!-- %s のテーブルが空です! -->

en: <a href="%1$s">Support</a> is provided through the <a href="%2$s">WordPress Support Forums</a>.
ja_JP: <a href="%1$s">サポート</a>は、<a href="%2$s">WordPressサポート フォーラム</a>を通じて提供します。

en: <a href="%s">Donations</a> help me to continue user support and development of this <em>free</em> software &mdash; things for which I spend countless hours of my free time! Thank you very much!
ja_JP: 可能であれば<a href="%s">ご寄付</a>をいただき、この<em>フリー</em> ソフトウェアのユーザー サポートと開発を継続できるようご支援いただけないでしょうか。これらの活動には私個人の時間を多く費やしています。ご理解のほどよろしくお願いいたします。

en: <a href="%s">Support</a> is provided through the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
ja_JP: <a href="%s">サポート</a>は、<a href="%s">WordPress Support Forums</a>（英語）を通じて提供します。

en: <em>unknown</em>
ja_JP: <em>不明</em>

en: <span class="description">(recommended)</span>
ja_JP: <span class="description">（推奨）</span>

en: ?
ja_JP: ？

en: A description of the contents of your table.
ja_JP: テーブルの内容に関する説明。

en: About
ja_JP: プラグイン情報

en: About TablePress
ja_JP: TablePressについて

en: Action
ja_JP: 操作

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add %s column(s)
ja_JP: %s列を追加

en: Add %s row(s)
ja_JP: %s行を追加

en: Add New
ja_JP: 新しく追加

en: Add New Table
ja_JP: 新しいテーブルを追加

en: Add Table
ja_JP: テーブルを追加

en: Add as new table
ja_JP: 新しいテーブルとして追加

en: Add, Replace, or Append?
ja_JP: 新規作成、置換、追加から選択

en: Additional CSS classes for styling purposes can be entered here.
ja_JP: スタイルの指定に使用する追加のCSSクラスを、ここに入力できます。

en: Additional parameters from the <a href="http://www.datatables.net/">DataTables documentation</a> to be added to the JS call.
ja_JP: <a href="http://www.datatables.net/">DataTablesドキュメント</a>に記載されている追加のパラメーターをJS callに追加します。

en: Admin menu entry
ja_JP: 管理メニュー項目

en: Advanced Editor
ja_JP: 高度なエディター

en: All Tables
ja_JP: すべてのテーブル

en: All tables, data, and options were deleted.
ja_JP: すべてのテーブル、データ、オプションが削除されました。

en: Allan Jardine for <a href="http://www.datatables.net/">DataTables</a>,
ja_JP: <a href="http://www.datatables.net/">DataTables</a>のAllan Jardine、

en: Allow the visitor to change the number of rows shown when using pagination.
ja_JP: ページ分割で表示する行数を訪問者が変更できるようにする

en: Alternating Row Colors
ja_JP: 行の色を交互にする

en: Append rows to existing table
ja_JP: 既存のテーブルに行を追加

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Are you really sure?
ja_JP: 本当によろしいですか？

en: At first, you should add or import a table.
ja_JP: まず、テーブルを追加するかインポートします。

en: Attention!
ja_JP: ご注意!

en: Attention: Further action is required to save the changes to your &#8220;Custom CSS&#8221;!
ja_JP: 注意：さらに操作を行うには、「カスタムCSS」に対する変更を保存する必要があります。

en: Attention: You have enabled the usage of the DataTables JavaScript library for features like sorting, search, or pagination.
ja_JP: 注意：並べ替え、検索、ページ分割などの機能について、DataTables JavaScriptライブラリの使用を有効化しています。

en: Author
ja_JP: 作成者

en: Author and License
ja_JP: 作成者とライセンス

en: Back to the List of Tables
ja_JP: テーブルの一覧に戻る

en: Be aware that for the CSV and HTML formats only the table data, but no table options are exported!
ja_JP: CSV形式とHTML形式ではテーブルのデータのみがエクスポートされ、テーブルのオプションはエクスポートされないことに注意してください。

en: Be aware that the functions of the DataTables JavaScript library will not work on tables which have combined cells.
ja_JP: セルが結合されたテーブルでは、DataTables JavaScriptライブラリの機能が動作しないことに注意してください。

en: Be very careful with this and only click the button if you know what you are doing!
ja_JP: この機能は慎重に使用してください。この操作について明確に理解している場合にのみ、このボタンをクリックしてください。

en: Because of CSS styling in your theme, the table might look different on your page!
ja_JP: テーマにCSSスタイルが指定されているため、実際のページとはテーブルの表示が異なる場合があります。

en: Because of this error, the table can not be edited at this time, to prevent possible further data loss.
ja_JP: このエラーのため、データがさらに消失しないように、現在テーブルを編集できなくなっています。

en: Before asking for support, please carefully read the <a href="%s">Frequently Asked Questions</a>, where you will find answers to the most common questions, and search through the forums.
ja_JP: サポートを利用する前に、一般的なご質問とそれに対する回答が掲載されている<a href="%s">FAQ（よくある質問と回答集）</a>（英語）をお読みください。また、フォーラムの検索機能もご利用ください。

en: Before doing this, it is highly recommended to read the <a href="%s">migration guide</a> on the TablePress website.
ja_JP: これを実行する前に、TablePressのWebサイトで<a href="%s">migration guide</a>をお読みになることを推奨します。

en: Brazilian Portuguese
ja_JP: ブラジル系ポルトガル語

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: CSV - Character-Separated Values
ja_JP: CSV - 文字区切り値

en: CSV Delimiter
ja_JP: CSVの区切り文字

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Changes are being saved...
ja_JP: 変更を保存中です...

en: Chinese (Simplified)
ja_JP: 中国語（簡体字）

en: Chinese (Taiwan)
ja_JP: 中国語（台湾）

en: Click the &#8220;%1$s&#8221; button for the desired table to automatically insert the<br />corresponding Shortcode (%2$s) into the editor.
ja_JP: 目的のテーブルに対して［%1$s］ボタンをクリックすると、対応するショートコード（%2$s）が自動的にエディターに挿入されます。<br />

en: Click the &#8220;%s&#8221; button to insert the image.
ja_JP: ［%s］ボタンをクリックして、画像を挿入します。

en: Click the corresponding links within the list to edit, copy, delete, or preview a table.
ja_JP: テーブルを編集、コピー、削除、プレビューするには、一覧の中の該当するリンクをクリックします。

en: Combine cells
ja_JP: セルを結合

en: Combining consecutive cells within the same column is called &#8220;rowspanning&#8221;.
ja_JP: 同じ列内の連続する複数のセルを結合することを、「rowspan」と言います。

en: Combining consecutive cells within the same row is called &#8220;colspanning&#8221;.
ja_JP: 同じ行内の連続するセルを結合することを、「colspan」と言います。

en: Connection Information
ja_JP: 接続情報

en: Copy
ja_JP: コピー

en: Copy &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 「%s」をコピー

en: Copy Table
ja_JP: テーブルのコピー

en: Copy of %s
ja_JP: %sのコピー

en: Create a ZIP archive.
ja_JP: ZIPアーカイブ ファイルを作成します。

en: Credits and Thanks
ja_JP: クレジットと謝辞

en: Custom CSS
ja_JP: カスタムCSS

en: Custom Commands
ja_JP: カスタム コマンド

en: Czech
ja_JP: チェコ語

en: Debug and Version Information
ja_JP: デバッグとバージョン情報

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 「%s」を削除

en: Delete Table
ja_JP: テーブルを削除

en: Description
ja_JP: 説明

en: Did you know? You can drag and drop rows and columns via the row number and the column title. And the arrows next to the column title can be used for sorting.
ja_JP: ご存知でしたか？ 行番号や列タイトルを使って、行や列をドラッグ アンド ドロップで移動できます。列タイトルの横にある矢印を使うと、並べ替えができます。

en: Do you really want to change the Table ID? All Shortcodes for this table in your pages and posts will have to be adjusted!
ja_JP: テーブルIDを変更してもよろしいですか？ ページや投稿に貼り付けたこのテーブルのすべてのショートコードを調整する必要があります。

en: Do you really want to delete the selected column? | Do you really want to delete the selected columns?
ja_JP[0]: 選択した列を削除してもよろしいですか？

en: Do you really want to delete the selected row? | Do you really want to delete the selected rows?
ja_JP[0]: 選択した行を削除してもよろしいですか？

en: Do you really want to delete this table? | Do you really want to delete these tables?
ja_JP[0]: このテーブルを削除してもよろしいですか？

en: Do you really want to uninstall TablePress and delete ALL data?
ja_JP: TablePressをアンインストールしてすべてのデータを削除してもよろしいですか？

en: Do you want to proceed and automatically turn off the usage of DataTables for this table?
ja_JP: 続行すると、このテーブルでDataTablesの使用が自動的に無効化されますが、よろしいですか？

en: Documentation
ja_JP: ドキュメント

en: Donate
ja_JP: 寄付する

en: Donations and good ratings encourage me to further develop the plugin and to provide countless hours of support. Any amount is appreciated! Thanks!
ja_JP: ご寄付や高い評価をいただけることで、プラグインの今後の開発や、多くの時間を割いているサポートの励みになります。金額は問いません。ご協力に感謝いたします。

en: Due to the configuration of your server, TablePress was not able to automatically save your &#8220;Custom CSS&#8221; to a file.
ja_JP: ご使用のサーバーの設定により、TablePressは「カスタムCSS」をファイルに自動保存できませんでした。

en: Duplicate
ja_JP: コピー

en: Dutch
ja_JP: オランダ語

en: Each table has a unique ID that needs to be adjusted in that Shortcode.
ja_JP: 各テーブルには一意のIDが付けられており、ショートコード内で調整する必要があります。

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 「%s」を編集

en: Edit Table
ja_JP: テーブルを編集

en: Enable horizontal scrolling, to make viewing tables with many columns easier.
ja_JP: 列数の多いテーブルを見やすくするために、水平スクロールを有効にする

en: Enable pagination of the table (viewing only a certain number of rows at a time) by the visitor.
ja_JP: テーブルのページ分割（一度に表示する行数の指定）を訪問者が使用できるようにする

en: Enable sorting of the table by the visitor.
ja_JP: 訪問者がテーブルの並べ替えを選択できるようにする

en: Enable the table information display, with information about the currently visible data, like the number of rows.
ja_JP: 行数など、現在表示されているデータに関する情報とともにテーブル情報の表示を有効にする

en: Enable the visitor to filter or search the table. Only rows with the search word in them are shown.
ja_JP: 訪問者がテーブルの検索またはフィルターを使用できるようにする。テーブル内で検索語を含む行だけが表示されます。

en: English
ja_JP: 英語

en: Enter Description here
ja_JP: ここに説明を入力します

en: Enter Table Name here
ja_JP: ここにテーブルの名前を入力します

en: Error: Existing WP-Table Reloaded tables were not found in the database.
ja_JP: エラー：WP-Table Reloadedプラグインの既存のテーブルがデータベース内に見つかりませんでした。

en: Error: Import of ZIP files is not available on this server.
ja_JP: エラー：ZIPファイルのインポートは、このサーバーでは使用できません。

en: Error: Options could not be saved.
ja_JP: エラー：オプションを保存できませんでした。

en: Error: The WP-Table Reloaded Dump File could not be imported!
ja_JP: エラー：WP-Table Reloadedプラグインのダンプ ファイルをインポートできませんでした。

en: Error: The ZIP file could not be created.
ja_JP: エラー：ZIPファイルを作成できませんでした。

en: Error: The ZIP file could not be opened.
ja_JP: エラー：このZIPファイルを開けませんでした。

en: Error: The data for the import is invalid.
ja_JP: エラー：インポートのデータが無効です。

en: Error: The data in the ZIP file is invalid.
ja_JP: エラー：ZIPファイル内のデータが無効です。

en: Error: The export failed.
ja_JP: エラー：エクスポートが失敗しました。

en: Error: The import failed.
ja_JP: エラー：インポートが失敗しました。

en: Error: The internal data of this table is corrupted!
ja_JP: エラー：このテーブルの内部データが破損しています！

en: Error: The source for the import is invalid or could not be accessed.
ja_JP: エラー：インポートのソースが無効であるか、アクセスできませんでした。

en: Error: The table could not be added.
ja_JP: エラー：テーブルを追加できませんでした。

en: Error: The table could not be copied.
ja_JP: エラー：テーブルをコピーできませんでした。

en: Error: The table could not be deleted.
ja_JP: エラー：テーブルを削除できませんでした。

en: Error: The table could not be saved.
ja_JP: エラー：テーブルを保存できませんでした。

en: Error: The tables from WP-Table Reloaded could not be imported.
ja_JP: エラー：WP-Table Reloadedプラグインのテーブルをインポートできませんでした。

en: Error: This bulk action is invalid!
ja_JP: エラー：この一括操作は無効です。

en: Error: This table could not be loaded!
ja_JP: エラー：このテーブルを読み込めませんでした。

en: Error: You did not select any tables!
ja_JP: エラー：テーブルが選択されていません。

en: Error: You did not select what to import from WP-Table Reloaded!
ja_JP: エラー：WP-Table Reloadedプラグインからインポートする対象が選択されていません。

en: Error: You did not specify a valid table ID.
ja_JP: エラー：有効なテーブルIDが指定されていません。

en: Error: You selected to replace or append to an existing table, but did not select a table.
ja_JP: エラー：既存のテーブルの置き換えまたは追加を選択しましたが、テーブルが選択されていません。

en: Export &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 「%s」をエクスポート

en: Export Format
ja_JP: エクスポート形式

en: Export Table
ja_JP: テーブルをエクスポート

en: Export Tables
ja_JP: テーブルをエクスポート

en: Export a Table
ja_JP: テーブルをエクスポート

en: Exporting a table allows you to use it in other programs, like spreadsheets applications.
ja_JP: テーブルをエクスポートすると、表計算アプリケーションなどの他のプログラムで使用できます。

en: Extra CSS Classes
ja_JP: 追加のCSSクラス

en: Features of the DataTables JavaScript library
ja_JP: DataTables JavaScriptライブラリの機能

en: File URL
ja_JP: ファイルのURL

en: File Upload
ja_JP: ファイルのアップロード

en: File on server
ja_JP: サーバー上のファイル

en: Finnish
ja_JP: フィンランド語

en: For advanced use only.
ja_JP: 高度な用途でのみ使用してください。

en: For example, you can insert things like text, images, or links into the table, or change the used table features. You can also insert, delete, move, hide, and swap columns and rows.
ja_JP: たとえば、テーブルにテキスト、画像、リンクを挿入したり、使用されているテーブル機能を変更したりできます。また、列や行の挿入、削除、移動、非表示、行と列の入れ替えを行うこともできます。

en: For more information:
ja_JP: さらに詳しい情報はこちらを参照してください：

en: For technical information, please see the <a href="%s">documentation</a>.
ja_JP: 技術的な情報については、<a href="%s">ドキュメント</a>を参照してください。

en: For the JSON format, the table data and the table options are exported.
ja_JP: JSON形式では、テーブルのデータとオプションの両方がエクスポートされます。

en: For this, each table is given certain CSS classes that can be used as CSS selectors.
ja_JP: このため、各テーブルに、CSSセレクタとして使用できる特定のCSSクラスが指定されます。

en: French
ja_JP: フランス語

en: Frequently Asked Questions
ja_JP: よくある質問集

en: Frontend Options
ja_JP: フロントエンド オプション

en: Frontend Options influence the styling of tables in pages, posts, or text widgets, by defining which CSS code shall be loaded.
ja_JP: フロントエンド オプションは、読み込むCSSコードを定義することによって、ページ、投稿、テキスト ウィジェット内のテーブルのスタイル指定に影響を与えます。

en: German
ja_JP: ドイツ語

en: Go to &#8220;Plugins&#8221; page
ja_JP: ［プラグイン］ページに移動

en: Go to Dashboard
ja_JP: ダッシュボードに移動

en: HTML - Hypertext Markup Language
ja_JP: HTML - ハイパーテキスト マークアップ言語

en: Hebrew
ja_JP: ヘブライ語

en: Help and Support
ja_JP: ヘルプとサポート

en: Help on combining cells
ja_JP: セルの結合に関するヘルプ

en: Hi, my name is Tobias, I&#8217;m the developer of the TablePress plugin.
ja_JP: こんにちは。TablePressプラグインを開発したTobiasです。

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Hide this message
ja_JP: このメッセージを表示しない

en: Highlight a row while the mouse cursor hovers above it by changing its background color.
ja_JP: マウス カーソルを行に合わせている間、行の背景色を変更してハイライト表示する

en: Horizontal Scrolling
ja_JP: 水平スクロール

en: I already donated.
ja_JP: すでに寄付しました。

en: I want to use TablePress in this language: %s
ja_JP: TablePressを使用する言語：%s

en: Icelandic
ja_JP: アイスランド語

en: If WP-Table Reloaded is installed on this site, the &#8220;WordPress database&#8221; option is recommended.
ja_JP: このサイトにWP-Table Reloadedプラグインがインストールされている場合は、［WordPressデータベース］オプションを推奨します。

en: If everything works and you are satisfied with the results of managing your %s table, isn&#8217;t that worth a coffee or two? | If everything works and you are satisfied with the results of managing your %s tables, isn&#8217;t that worth a coffee or two?
ja_JP[0]: 現在%s件のテーブルを管理されていますが、動作と機能に満足されていますか？ コーヒー1～2杯分の価値はあるでしょうか？

en: If you choose more than one table, the exported files will automatically be stored in a ZIP archive file.
ja_JP: 複数のテーブルを選択すると、エクスポートされたファイルは自動的に1個のZIPアーカイブ ファイルとして保存されます。

en: If you do not find an answer there, please <a href="%s">open a new thread</a> in the WordPress Support Forums.
ja_JP: WordPress Support Forumsで解決策が見つからない場合は、<a href="%s">新しいスレッドを作成</a>してください。

en: If you encounter any questions or problems, please visit the <a href="%1$s">FAQ</a>, the <a href="%2$s">documentation</a>, and the <a href="%3$s">Support</a> section on the <a href="%4$s">plugin website</a>.
ja_JP: ご不明の点やお困りの点があれば、<a href="%4$s">プラグインのWebサイト</a>の<a href="%1$s">FAQ</a>、<a href="%2$s">ドキュメント</a>、<a href="%3$s">サポート</a> セクションを参照してください。

en: If you like the new features and enhancements, <a href="%s">giving a donation</a> towards the further support and development of TablePress is recommended. Thank you!
ja_JP: 新機能や機能拡張を気に入っていただけましたら、TablePressのさらなるサポートと開発のために<a href="%s">ご寄付</a>をお願いいたします。ご協力に感謝いたします。

en: If you like the plugin, <a href="%1$s"><strong>a donation</strong></a> is recommended.
ja_JP: このプラグインを気に入っていただけたら、<a href="%1$s"><strong>ご寄付</strong></a>をお願いします。

en: If you like the plugin, <a href="%s"><strong>giving a donation</strong></a> is recommended.
ja_JP: このプラグインを気に入っていただけたら、<a href="%s"><strong>ご寄付</strong></a>をお願いいたします。

en: If you want to import tables from another site, create a &#8220;WP-Table Reloaded Dump File&#8221; there and upload it below, after choosing &#8220;WP-Table Reloaded Dump File&#8221;.
ja_JP: 別のサイトからテーブルをインポートする場合は、そのサイトで「WP-Table Reloadedダンプ ファイル」を作成し、下で［WP-Table Reloadedダンプ ファイル］を選択してから該当するファイルをアップロードします。

en: If you want to show your tables anywhere else in your theme, you can use a Template Tag function.
ja_JP: テーマ内のそれ以外の場所にテーブルを表示したい場合は、テンプレート タグ機能を使用することができます。

en: Import Format
ja_JP: インポート形式

en: Import Source
ja_JP: インポートのソース

en: Import Tables
ja_JP: テーブルをインポート

en: Import a Table
ja_JP: テーブルをインポート

en: Import all tables and their settings from WP-Table Reloaded.
ja_JP: WP-Table Reloadedプラグインからすべてのテーブルと設定をインポートします。

en: Import data
ja_JP: データをインポート

en: Import from WP-Table Reloaded
ja_JP: WP-Table Reloadedからインポート

en: Import of HTML files is not available on your server.
ja_JP: ご使用のサーバーではHTMLファイルのインポートは使用できません。

en: Import styling
ja_JP: スタイルをインポート

en: Import tables
ja_JP: テーブルをインポート

en: Import your tables from WP-Table Reloaded
ja_JP: WP-Table Reloadedからテーブルをインポート

en: Imported from Manual Input
ja_JP: 手動入力からのインポート

en: In the User Options, every TablePress user can choose the position of the plugin in his WordPress admin menu, and his desired plugin language.
ja_JP: ユーザー オプションでは、すべてのTablePressユーザーが、それぞれのWordPress管理メニュー内でこのプラグインを表示する位置とプラグインの言語を選択できます。

en: Info
ja_JP: 情報

en: Information on available CSS selectors can be found in the <a href="%s">documentation</a>.
ja_JP: 使用可能なCSSセレクタの例は、<a href="%s">ドキュメント</a>を参照してください。

en: Insert
ja_JP: 挿入

en: Insert Image
ja_JP: 画像を挿入

en: Insert Link
ja_JP: リンクを挿入

[ctx: Insert Link dialog]
en: (no title)
ja_JP: （タイトルなし）

[ctx: Insert Link dialog]
en: Add Link
ja_JP: リンクを追加

[ctx: Insert Link dialog]
en: Insert/edit link
ja_JP: リンクを挿入/編集

[ctx: Insert Link dialog]
en: Link Text
ja_JP: リンク テキスト

[ctx: Insert Link dialog]
en: No matches found.
ja_JP: 一致する項目がありません。

[ctx: Insert Link dialog]
en: Update
ja_JP: 更新

en: Insert Shortcode
ja_JP: ショートコードを挿入

en: Insert a Table from TablePress
ja_JP: TablePressからテーブルを挿入

en: Insert into Table
ja_JP: テーブルに挿入

en: It is licensed as Free Software under GNU General Public License 2 (GPL 2).
ja_JP: このプラグインは、GNU General Public License 2（GPL 2）の下でフリー ソフトウェアとしてライセンスされます。

en: It is recommended that you create a backup of the tables (by exporting the tables in the JSON format), in case you later change your mind.
ja_JP: 後で必要になったときのために、（テーブルをJSON形式でエクスポートして）テーブルのバックアップを作成することを推奨します。

en: It is strongly recommended that you switch from WP-Table Reloaded to TablePress, which not only fixes many problems, but also has more and better features than WP-Table Reloaded.
ja_JP: WP-Table ReloadedからTablePressに移行することを推奨します。TablePressでは、さまざまな問題が修正されているだけでなく、WP-Table Reloadedよりもさらに使いやすい機能が多く提供されます。

en: Italian
ja_JP: イタリア語

en: Japanese
ja_JP: 日本語

en: Last Modified
ja_JP: 最終変更日

en: Last Modified By
ja_JP: 最終変更者

en: Latvian
ja_JP: ラトビア語

en: List of Tables
ja_JP: テーブルの一覧

en: Load these &#8220;Custom CSS&#8221; commands to influence the table styling:
ja_JP: 以下の「カスタムCSS」コマンドを読み込み、テーブルのスタイルを変更：

en: Manual Input
ja_JP: 手動入力

en: More Information and Documentation
ja_JP: 詳細情報とドキュメント

en: More information about TablePress can be found on the <a href="%1$s">plugin&#8217;s website</a> or on its page in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
ja_JP: TablePressに関する詳細は、<a href="%1$s">プラグインのWebサイト</a>、または<a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>でプラグインのページを参照してください。

en: More information about TablePress can be found on the <a href="%s">plugin&#8217;s website</a> or on its page in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
ja_JP: TablePressに関する詳細は、<a href="%s">プラグインのWebサイト</a>、または<a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>でプラグインのページを参照してください。

en: No problem! I still hope you enjoy the benefits that TablePress adds to your site. If you should change your mind, you&#8217;ll always find the &#8220;Donate&#8221; button on the <a href="%s">TablePress website</a>.
ja_JP: ご寄付いただかなくても問題ありません! TablePressによってサイトに追加される機能をご活用ください。今後もしご寄付いただけるようなら、いつでも<a href="%s">TablePressのWebサイト</a>に設置された［Donate］ボタンをご利用ください。

en: No tables found.
ja_JP: テーブルが見つかりません。

en: No, thanks. Don&#8217;t ask again.
ja_JP: いいえ。このメッセージは今後表示しないでください。

en: Note: Support for ZIP file creation seems not to be available on this server.
ja_JP: 注：ZIPファイルの作成は、このサーバーではサポートされていないようです。

en: Notice: Not all selected tables could be copied!
ja_JP: 通知：選択されたテーブルをすべてコピーすることはできませんでした。

en: Notice: Not all selected tables could be deleted!
ja_JP: 通知：選択されたテーブルをすべて削除することはできませんでした。

en: Number of Columns
ja_JP: 列数

en: Number of Rows
ja_JP: 行数

en: On this screen, you can edit the content and structure of the table with the ID %s.
ja_JP: この画面では、ID %sのテーブルの内容と構造を編集できます。

en: Options saved successfully, but &#8220;Custom CSS&#8221; was not saved to file.
ja_JP: オプションが正常に保存されましたが、「カスタムCSS」はファイルに保存されていません。

en: Options saved successfully.
ja_JP: オプションが正常に保存されました。

en: Other Actions
ja_JP: その他の操作

en: Pagination
ja_JP: ページ番号

en: Pagination Length Change
ja_JP: ページ分割の行数を変更

en: Please also ask him to delete your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files from the server.
ja_JP: TablePressのカスタムCSSファイルもサーバーから削除するように管理者に依頼してください。

en: Please click into the cell that you want to add a link to.
ja_JP: リンクを追加するセルをクリックします。

en: Please click into the cell that you want to add an image to.
ja_JP: 画像を追加するセルをクリックします。

en: Please click into the cell that you want to edit using the &#8220;Advanced Editor&#8221;.
ja_JP: ［高度なエディター］を使用して編集したいセルをクリックします。

en: Please follow the <a href="%s">migration guide</a> to move your tables and then deactivate WP-Table Reloaded!
ja_JP: <a href="%s">migration guide</a>に従ってテーブルを移行し、WP-Table Reloadedを非アクティブ化してください。

en: Please note that invalid CSS code will be stripped, if it can not be corrected automatically.
ja_JP: 無効なCSSコードが含まれており、自動的に修正できない場合は、そのコードは削除されることに注意してください。

en: Please provide this information in bug reports and support requests.
ja_JP: バグ レポートとサポート リクエストにはこの情報を含めてください。

en: Please rate and review the plugin in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
ja_JP: <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>で、プラグインの評価とレビューの記入にご協力ください。

en: Please read the <a href="%s">release announcement</a> for more information.
ja_JP: 詳細は、<a href="%s">リリースに関するお知らせ</a>をお読みください。

en: Please see the <a href="%s">TablePress FAQ page</a> for further instructions.
ja_JP: さらに詳しい説明は<a href="%s">TablePress FAQページ</a>を参照してください。

en: Please see the <a href="%s">documentation</a> for a list of these selectors and for styling examples.
ja_JP: これらのセレクタの一覧と、スタイル指定の例については、<a href="%s">ドキュメント</a>を参照してください。

en: Plugin Language
ja_JP: プラグインの言語

en: Plugin Options
ja_JP: プラグインのオプション

en: Plugin Purpose
ja_JP: プラグインの目的

en: Plugin page
ja_JP: プラグイン ページ

en: Polish
ja_JP: ポーランド語

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Print Table Description
ja_JP: テーブルの説明の表示

en: Print Table Name
ja_JP: テーブル名を表示

en: Proceed without saving &#8220;Custom CSS&#8221; to a file
ja_JP: 「カスタムCSS」をファイルに保存せずに続行

en: Proceed without saving a file
ja_JP: ファイルを保存せずに続行

en: Regularly exporting tables is also recommended as a backup of your data.
ja_JP: データのバックアップとしてテーブルを定期的にエクスポートすることも推奨します。

en: Repeat this to add the keyword to all cells that shall be connected.
ja_JP: これを繰り返して、結合するすべてのセルにキーワードを追加します。

en: Replace existing table
ja_JP: 既存のテーブルを置き換え

en: Row Hover Highlighting
ja_JP: カーソルのある行をハイライト表示

en: Russian
ja_JP: ロシア語

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Saving failed
ja_JP: 保存に失敗しました

en: Saving successful
ja_JP: 正常に保存されました

en: Search Tables
ja_JP: テーブルの検索

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 「%s」の検索結果

en: Search/Filtering
ja_JP: 検索/フィルター

en: Select Bulk Action
ja_JP: 一括操作を選択

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Select file
ja_JP: ファイルを選択

en: Selected columns
ja_JP: 選択した列

en: Selected rows
ja_JP: 選択した行

en: Serbian
ja_JP: セルビア語

en: Server Path to file
ja_JP: サーバー上のファイルへのパス

en: Shortcode
ja_JP: ショートコード

en: Show
ja_JP: 表示

en: Show %s rows per page.
ja_JP: 1ページに%s行を表示します。

en: Show Shortcode
ja_JP: ショートコードを表示

en: Show a preview of &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 「%s」のプレビューを表示

en: Show the table description %s the table.
ja_JP: テーブルの説明をテーブルの%sに表示

en: Show the table name %s the table.
ja_JP: テーブル名をテーブルの%sに表示

en: Sincerly, Tobias
ja_JP: 敬具、Tobias

en: Slovak
ja_JP: スロバキア語

en: Sort ascending
ja_JP: 昇順で並べ替え

en: Sort descending
ja_JP: 降順で並べ替え

en: Sorting
ja_JP: 並べ替え

en: Spanish
ja_JP: スペイン語

en: Special Thanks go to:
ja_JP: 謝辞：

en: Support
ja_JP: サポート

en: Support TablePress with your donation!
ja_JP: ご寄付によりTablePressをサポートしてください!

en: Support the plugin with your <a href="%s">donation</a>!
ja_JP: <a href="%s">ご寄付</a>によりこのプラグインをサポートしていただけると幸いです。

en: Sure, I&#8217;ll buy you a coffee and support TablePress!
ja_JP: はい、コーヒー代を出してTablePressをサポートします。

en: Table
ja_JP: テーブル

en: Table Content
ja_JP: テーブルの内容

en: Table Foot Row
ja_JP: テーブルのフッター行

en: Table Head Row
ja_JP: テーブルの見出し行

en: Table ID
ja_JP: テーブルID

en: Table Information
ja_JP: テーブル情報

en: Table Manipulation
ja_JP: テーブルの操作

en: Table Name
ja_JP: テーブルの名前

en: Table Options
ja_JP: テーブルのオプション

en: Table cells can span across more than one column or row.
ja_JP: テーブルのセルは、複数の列または行にまたがるように配置することができます。

en: Table to replace or append to
ja_JP: 置換/追加対象のテーブル

en: TablePress Feature: Import from WP-Table Reloaded
ja_JP: TablePress機能：WP-Table Reloadedからインポート

en: TablePress Feature: Moving rows and columns
ja_JP: TablePressの機能：行や列の移動

en: TablePress Help
ja_JP: TablePressヘルプ

en: TablePress Table
ja_JP: TablePressで作成したテーブル

en: TablePress allows you to create and manage tables in the admin area of WordPress.
ja_JP: TablePressでは、WordPressの管理領域でテーブルを作成し、管理することができます。

en: TablePress can import tables from existing data, like from a CSV, XLS, or XLSX file from a spreadsheet application (e.g. Excel), an HTML file resembling a webpage, or its own JSON format.
ja_JP: TablePressでは、既存のデータからテーブルをインポートできます。インポートできるデータは、表計算アプリケーション（Excelなど）で作成したCSV、XLS、XLSXの形式のファイル、Webページを作成する場合のようなHTMLファイル、独自のJSON形式などです。

en: TablePress enables you to create and manage tables in your posts and pages, without having to write HTML code, and it adds valuable functions for your visitors.
ja_JP: TablePressでは、HTMLコードを記述しなくても投稿やページ内にテーブルを作成し、管理することができます。また、Webサイトの訪問者向けに有用な機能が追加されます。

en: TablePress has several options which affect the plugin&#8217;s behavior in different areas.
ja_JP: TablePressには、別の領域のプラグインの動作に影響を与えるオプションがいくつかあります。

en: TablePress shall be shown in this section of my admin menu: %s
ja_JP: TablePressを表示する管理メニューのセクション：%s

en: TablePress was uninstalled successfully.
ja_JP: TablePressが正常にアンインストールされました。

en: Tables
ja_JP: テーブル

en: Tables can be styled by changing and adding CSS commands.
ja_JP: CSSコマンドを変更または追加することで、テーブルのスタイルを指定できます。

en: Tables may contain text, numbers and even HTML (e.g. to include images or links).
ja_JP: テーブルには、テキスト、数字、HTML（例：画像やリンクの挿入）を入力できます。

en: Tables to Export
ja_JP: エクスポートするテーブル

en: Thank you for updating to TablePress %s!
ja_JP: TablePress %sに更新していただきありがとうございます。

en: Thank you for using <a href="https://tablepress.org/">TablePress</a>.
ja_JP: <a href="https://tablepress.org/">TablePress</a>のご利用ありがとうございます。

en: Thank you for using TablePress for the first time!
ja_JP: TablePressをご利用いただきありがとうございます。

en: Thank you to all donors, contributors, supporters, reviewers and users of the plugin!
ja_JP: ご寄付、ご協力、サポート、レビューをいただいた皆さん、そしてプラグインのユーザーの皆さんに感謝いたします。

en: Thank you very much! Your donation is highly appreciated. You just contributed to the further development of TablePress!
ja_JP: ご寄付によりTablePressの今後の開発に貢献いただき、誠にありがとうございます!

en: Thanks for using it! You&#8217;ve installed TablePress over a month ago.
ja_JP: ご利用ありがとうございます。TablePressをインストールして1か月が過ぎました。

en: Thanks to the translators:
ja_JP: 翻訳者への謝辞：

en: The Media Library will open, where you can select or upload the desired image or enter the image URL.
ja_JP: メディア ライブラリが開くので、目的の画像を選択またはアップロードするか、画像のURLを入力します。

en: The Table ID &#8220;0&#8221; is not supported. Please enter a different Table ID!
ja_JP: テーブルID「0」は使用できません。別のテーブルIDを入力してください。

en: The Table ID can only consist of letters, numbers, hyphens (-), and underscores (_).
ja_JP: テーブルIDに入力できるのは、文字、数字、ハイフン（-）、アンダースコア（_）のみです。

en: The Table ID field can not be empty. Please enter a Table ID!
ja_JP: ［テーブルID］フィールドは空欄にできません。テーブルIDを入力してください。

en: The Table Preview could not be loaded.
ja_JP: テーブルのプレビューを読み込めませんでした。

en: The Table Preview is being loaded...
ja_JP: テーブルのプレビューを読み込んでいます...

en: The WP-Table Reloaded &#8220;Custom CSS&#8221; was imported successfully.
ja_JP: WP-Table Reloadedプラグインの「カスタムCSS」が正常にインポートされました。

en: The background colors of consecutive rows shall alternate.
ja_JP: 連続する行の背景色を別々の色にする

en: The changes to this table were not saved yet and will be lost if you navigate away from this page.
ja_JP: このテーブルに加えた変更はまだ保存されていません。このページから移動すると、変更が失われます。

en: The copied table has the table ID &#8220;%s&#8221;.
ja_JP: コピーされたテーブルのテーブルIDは「%s」です。

en: The entered value in the field &#8220;Extra CSS classes&#8221; is invalid.
ja_JP: ［追加のCSSクラス］フィールドに入力された値が無効です。

en: The entered value in the field &#8220;Pagination Entries&#8221; is not a number.
ja_JP: ［ページ番号入力］フィールドに入力された値が数値ではありません。

en: The features of the DataTables JavaScript library are also not available or visible in this preview!
ja_JP: このプレビューでは、DataTables JavaScriptライブラリの機能は使用できないか、表示されません。

en: The first row of the table is the table header.
ja_JP: テーブルの最初の行をテーブル見出しにする

en: The following error was registered: <code>%s</code>.
ja_JP: 次のエラーが登録されました：<code>%s</code>

en: The imported file contains errors:
ja_JP: インポートされたファイルに次のエラーがあります：

en: The internal data of table &#8220;%1$s&#8221 (ID %2$s) is corrupted.
ja_JP: テーブル「;%1$s」（ID %2$s）の内部データが破損しています。

en: The last row of the table is the table footer.
ja_JP: テーブルの最後の行をテーブル フッターにする

en: The name or title of your table.
ja_JP: テーブルの名前またはタイトル。

en: The number of columns in your table.
ja_JP: テーブルの列数。

en: The number of rows in your table.
ja_JP: テーブルの行数。

en: The plugin ships with default CSS stylesheets, which can be customized with own code or replaced with other stylesheets.
ja_JP: このプラグインにはデフォルトのCSSスタイルシートが含まれており、独自のコードを記述してカスタマイズするか、別のスタイルシートで置き換えることができます。

en: The preview could not be loaded.
ja_JP: プレビューを読み込めませんでした。

en: The table could not be loaded.
ja_JP: テーブルを読み込めませんでした。

en: The table was added successfully.
ja_JP: テーブルが正常に追加されました。

en: The table was copied successfully. | The tables were copied successfully.
ja_JP[0]: テーブルが正常にコピーされました。

en: The table was deleted successfully. | The tables were deleted successfully.
ja_JP[0]: テーブルが正常に削除されました。

en: The table was imported successfully from WP-Table Reloaded.
ja_JP: テーブルがWP-Table Reloadedプラグインから正常にインポートされました。

en: The table was imported successfully.
ja_JP: テーブルが正常にインポートされました。

en: The table was saved successfully, and the table ID was changed.
ja_JP: テーブルが正常に保存され、テーブルIDが変更されました。

en: The table was saved successfully, but the table ID could not be changed!
ja_JP: テーブルが正常に保存されましたが、テーブルIDを変更できませんでした。

en: The table was saved successfully.
ja_JP: テーブルが正常に保存されました。

en: The tables were imported successfully from WP-Table Reloaded.
ja_JP: WP-Table Reloadedプラグインからテーブルが正常にインポートされました。

en: The tables were imported successfully.
ja_JP: テーブルが正常にインポートされました。

en: The value for the number of columns is invalid!
ja_JP: 列数の値が無効です。

en: The value for the number of rows is invalid!
ja_JP: 行数の値が無効です。

en: Then you can edit your data or change the structure of your table (e.g. by inserting, deleting, moving, or swaping rows or columns or sorting them) and select specific table features like alternating row colors or whether to print the name or description, if you want.
ja_JP: 次に、データの編集、テーブルの構造の変更（行または列の挿入、削除、移動、並べ替え、行と列の入れ替えなど）、特定のテーブル機能の選択（行の色の変更、名前や説明の表示/非表示など）を行うことができます。

en: These features and options are only available, when the &#8220;%1$s&#8221; checkbox in the &#8220;%2$s&#8221; section is checked.
ja_JP: これらの機能とオプションは、［%2$s］セクションの［%1$s］チェックボックスがオンになっている場合のにみ使用できます。

en: This field can only contain letters, numbers, spaces, hyphens (-), and underscores (_).
ja_JP: このフィールドには、文字、数字、スペース、ハイフン（-）、アンダースコア（_）のみを入力できます。

en: This field must contain a positive number.
ja_JP: このフィールドには正の数を入力してください。

en: This is NOT the place to enter <a href="%s">Custom CSS</a> code!
ja_JP: ここは<a href="%s">カスタムCSS</a>コードを指定する場所ではありません。

en: This is a list of all available tables.
ja_JP: 使用可能なすべてのテーブルの一覧です。

en: This is a list of your tables.
ja_JP: テーブルの一覧です。

en: This is a preview of your table.
ja_JP: 作成したテーブルのプレビューです。

en: This means that you either let the plugin create an empty table for you or that you load an existing table from either a CSV, HTML, JSON, XLS, or XLSX file.
ja_JP: この操作により、プラグインによって空のテーブルが作成されるか、CSV、HTML、JSON、XLS、XLSXの形式のファイルから既存のテーブルが読み込まれます。

en: This plugin was written and developed by <a href="%s">Tobias Bäthge</a>.
ja_JP: このプラグインは、<a href="%s">Tobias Bäthge</a>が開発しました。

en: Those will ask you for the necessary information and and corresponding HTML code will be added to the cell automatically.
ja_JP: これらのボタンを使用し、必要な情報を入力すると、それに対応するHTMLコードがセルに自動的に追加されます。

en: To add a new table, enter its name, a description (optional), and the number of rows and columns into the form below.
ja_JP: 新しいテーブルを追加するには、下のフォームにテーブルの名前、説明（省略可）、行と列の数を入力します。

en: To combine adjacent cells in a column, add the keyword <code>#rowspan#</code> to the cell below the one with the content for the combined cell by using the corresponding button.
ja_JP: 同じレ宇内の隣接するセルを結合するには、該当するボタンを使用して、結合後のセルに残す内容が含まれるセルの下のセルに、キーワード<code>#rowspan#</code>を追加します。

en: To combine adjacent cells in a row, add the keyword <code>#colspan#</code> to the cell to the right of the one with the content for the combined cell by using the corresponding button.
ja_JP: 同じ行内の隣接するセルを結合するには、該当するボタンを使用して、結合後のセルに残す内容が含まれるセルの右側のセルに、キーワード<code>#colspan#</code>を追加します。

en: To combine cells within a column, click into the cell below the cell that has the content the combined cells shall have.
ja_JP: 同じ列の複数のセルを結合するには、結合後のセルに残す内容が含まれているセルの下のセルをクリックします。

en: To combine cells within a row, click into the cell to the right of the cell that has the content the combined cells shall have.
ja_JP: 同じ行の複数のセルを結合するには、結合後のセルに残す内容が含まれているセルの右側のセルをクリックします。

en: To easily add a link or an image to a cell, use the provided buttons.
ja_JP: 用意されているボタンを使用して、セルにリンクや画像を簡単に追加することができます。

en: To embed this table into a post or page, use this Shortcode:
ja_JP: このテーブルの投稿またはページ埋め込みに使用するショートコード：

en: To export, select the tables and the desired export format.
ja_JP: エクスポートするには、テーブルと、使用したいエクスポート形式を選択します。

en: To import a table, select and enter the import source in the following form.
ja_JP: テーブルをインポートするには、次のフォームでインポートのソースを選択するか入力してください。

en: To import all tables from a WP-Table Reloaded installation, choose the relevant import source below.
ja_JP: WP-Table Reloadedプラグインからすべてのテーブルをインポートするには、関連するインポートのソースを下で選択します。

en: To insert a table into a page, post, or text widget, copy its Shortcode %s and paste it at the desired place in the editor.
ja_JP: ページ、投稿、テキスト ウィジェットにテーブルを挿入するには、ショートコード%sをコピーして、エディターで目的の位置に貼り付けます。

en: To insert the table into a page, post, or text widget, copy the Shortcode %s and paste it at the desired place in the editor.
ja_JP: ページ、投稿、テキスト ウィジェットにテーブルを挿入するには、ショートコード%sをコピーして、エディターで目的の位置に貼り付けます。

en: To insert the table into a page, post, or text widget, copy the Shortcode %s and paste it into the editor.
ja_JP: ページ、投稿、テキスト ウィジェットにテーブルを挿入するには、ショートコード%sをコピーして、エディター内に貼り付けます。

en: To proceed without trying to save the &#8220;Custom CSS&#8221; to a file, click the button below.
ja_JP: 「カスタムCSS」をファイルに保存せずに続行するには、下のボタンをクリックします。

en: To try again with the same method that you use for updating plugins or themes, please fill out the &#8220;%s&#8221; form below.
ja_JP: プラグインまたはテーマの更新と同じ方法で再び操作を試すには、下の「%s」フォームに入力してください。

en: To use the Table Manipulation features, JavaScript needs to be enabled in your browser.
ja_JP: テーブル操作機能を使用するには、ご使用のブラウザーでJavaScriptを有効にする必要があります。

en: Tobias Bäthge, developer of TablePress
ja_JP: TablePress開発者、Tobias Bäthge

en: Top-Level (bottom)
ja_JP: トップ レベル（最下部）

en: Top-Level (middle)
ja_JP: トップ レベル（中間）

en: Top-Level (top)
ja_JP: トップ レベル（最上部）

en: Try to automatically convert the &#8220;Custom CSS&#8221; code from the &#8220;Plugin Options&#8221; screen of WP-Table Reloaded.
ja_JP: WP-Table Reloadedプラグインの［プラグインのオプション］画面から「カスタムCSS」を自動的に変換するよう試みます。

en: Turkish
ja_JP: トルコ語

en: Ukrainian
ja_JP: ウクライナ語

en: Unfortunately, these can not be used in tables with combined cells.
ja_JP: これらの機能は、結合されたセルを含むテーブルでは使用できません。

en: Uninstall TablePress
ja_JP: TablePressをアンインストール

en: Uninstalling <strong>will permanently delete</strong> all TablePress tables and options from the database.
ja_JP: アンインストールを実行すると、TablePressのすべてのテーブルとオプションがデータベースから<strong>完全に削除</strong>されます。

en: Usage
ja_JP: 使用方法

en: Use DataTables
ja_JP: DataTablesを使用

en: Use the following features of the DataTables JavaScript library with this table:
ja_JP: このテーブルで以下のDataTables JavaScriptライブラリ機能を使用する：

en: User Options
ja_JP: ユーザー オプション

en: WP-Table Reloaded Dump File
ja_JP: WP-Table Reloadedダンプ ファイル

en: Welcome!
ja_JP: ようこそ!

en: WordPress Default (currently %s)
ja_JP: WordPressのデフォルト（現在は%s）

en: WordPress database
ja_JP: WordPressデータベース

en: XLS - Microsoft Excel 97-2003 (experimental)
ja_JP: XLS - Microsoft Excel 97-2003（試用段階）

en: XLSX - Microsoft Excel 2007-2013 (experimental)
ja_JP: XLSX - Microsoft Excel 2007-2013（試用段階）

en: You are now seeing the copied table, which has the table ID &#8220;%s&#8221;.
ja_JP: コピーしたテーブルは、テーブルID「%s&」で表示されています。

en: You can also choose to import it as a new table, to replace an existing table, or to append the rows to an existing table.
ja_JP: 新しいテーブルとしてインポートするか、既存のテーブルを置き換えるか、既存のテーブルに行を追加するかを選択できます。

en: You can also click the &#8220;%s&#8221; button in the editor toolbar to select and insert a table.
ja_JP: エディターのツールバーの［%s］ボタンをクリックして、テーブルを選択して挿入することもできます。

en: You can also import existing tables from the WP-Table Reloaded plugin below.
ja_JP: WP-Table Reloadedプラグインで作成した次の既存のテーブルもインポートできます。

en: You can always change the name, description, and size of your table later.
ja_JP: テーブルの名前、説明、サイズは後で変更できます。

en: You can get styling examples from the <a href="%s">FAQ</a>.
ja_JP: スタイル指定の例は、<a href="%s">FAQ</a>を参照してください。

en: You can import multiple tables by placing them in a ZIP file.
ja_JP: 複数のテーブルを1個のZIPファイルにまとめてインポートできます。

en: You can import your existing tables and &#8220;Custom CSS&#8221; from WP-Table Reloaded into TablePress.
ja_JP: WP-Table ReloadedプラグインからTablePressに、既存のテーブルと「カスタムCSS」をインポートできます。

en: You can not add colspan to the first column!
ja_JP: 最初の列にはcolspanを追加できません。

en: You can not add rowspan to the first row!
ja_JP: 最初の行にはrowspanを追加できません。

en: You can not connect cells into the table head row!
ja_JP: テーブルの見出し行のセルとは連結できません。

en: You can not connect cells out of the table foot row!
ja_JP: テーブルのフッター行にセルを結合することはできません。

en: You can not delete all table columns!
ja_JP: テーブルのすべての列を削除することはできません。

en: You can not delete all table rows!
ja_JP: テーブルのすべての行を削除することはできません。

en: You can select multiple tables by holding down the &#8220;Ctrl&#8221; key (Windows) or the &#8220;Command&#8221; key (Mac).
ja_JP: Ctrlキー（Windowsの場合）またはCommandキー（Macの場合）を押したままクリックすることで、複数のテーブルを選択できます。

en: You can then enter the Link URL and Text or choose an existing page or post.
ja_JP: リンクURLとテキストを入力するか、既存のページまたは投稿を選択することができます。

en: You can then show the tables in your posts, on your pages, or in text widgets by using a Shortcode.
ja_JP: 作成したテーブルは、ショートコードを使用して、投稿、ページ、テキスト ウィジェットに表示することができます。

en: You did not select any columns!
ja_JP: 列が選択されていません。

en: You did not select any rows!
ja_JP: 行が選択されていません。

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja_JP: このページにアクセスするには権限が不十分です。

en: You have activated the plugin WP-Table Reloaded, which can not be used together with TablePress.
ja_JP: WP-Table Reloadedプラグインがアクティブ化されています。これはTablePressと同時に使用することはできません。

en: You may insert a table into a post or page here.
ja_JP: ここでは、投稿またはページにテーブルを挿入できます。

en: You may now also delete your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files in the <code>wp-content</code> folder.
ja_JP: また、<code>wp-content</code>フォルダーから、作成したTablePressのカスタムCSSファイルを削除することができます。

en: You may now ask the network admin to delete the plugin&#8217;s folder <code>tablepress</code> from the server, if no other site in the network uses it.
ja_JP: 同じネットワーク内の他のサイトで使用しない場合は、ネットワーク管理者に依頼して、プラグインのフォルダー（<code>tablepress</code>）をサーバーから削除することができます。

en: You may now manually delete the plugin&#8217;s folder <code>tablepress</code> from the <code>plugins</code> directory on your server or use the &#8220;Delete&#8221; link for TablePress on the WordPress &#8220;Plugins&#8221; page.
ja_JP: プラグインのフォルダー（<code>tablepress</code>）をサーバーの<code>plugins</code>ディレクトリから手動で削除するか、WordPressの［プラグイン］ページで［削除］を使用してTablePressのリンクを削除することもできます。

en: You should <a href="%s">add</a> a table to get started!
ja_JP: はじめにテーブルを<a href="%s">追加</a>してください。

en: You should <a href="%s">add</a> or <a href="%s">import</a> a table to get started!
ja_JP: はじめに、テーブルを<a href="%s">追加</a>または<a href="%s">インポート</a>してください。

en: You should <a href="%s">import</a> a table to get started!
ja_JP: はじめにテーブルを<a href="%s">インポート</a>してください。

en: You should add or import a table on the TablePress screens to get started!
ja_JP: はじめに、TablePressの画面でテーブルを追加またはインポートしてください。

en: You will manually need to remove the plugin&#8217;s files from the plugin folder afterwards.
ja_JP: プラグインのファイルは、後でプラグインのフォルダーから手動で削除する必要があります。

en: Your &#8220;Custom CSS&#8221; will then be loaded inline.
ja_JP: その場合、「カスタムCSS」はインラインで読み込まれます。

en: Your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files have been deleted automatically.
ja_JP: 作成したTablePressのカスタムCSSファイルが自動的に削除されました。

en: ZIP file
ja_JP: ZIPファイル

en: \t (tabulator)
ja_JP: \t（タブ文字）

en: above
ja_JP: 上

en: below
ja_JP: 下

[ctx: bulk action]
en: Copy
ja_JP: コピー

[ctx: bulk action]
en: Delete
ja_JP: 削除

[ctx: bulk action]
en: Export
ja_JP: エクスポート

[ctx: button]
en: Download Export File
ja_JP: エクスポート ファイルをダウンロード

[ctx: button]
en: Import
ja_JP: インポート

[ctx: button]
en: Import from WP-Table Reloaded
ja_JP: WP-Table Reloadedからインポート

en: in a column (rowspan)
ja_JP: 同じ列内（rowspan）

en: in a row (colspan)
ja_JP: 同じ行内（colspan）

[ctx: navigation bar]
en: Export
ja_JP: エクスポート

[ctx: navigation bar]
en: Import
ja_JP: インポート

[ctx: row action]
en: Export
ja_JP: エクスポート
