TablePress v1.5 - en to ru translation catalogue (454 entries)

en: %s (thanks to %s)
ru: %s (благодаря % s)

en: %s ago
ru: %s назад

en: &#8220;Custom CSS&#8221; (<a href="%s">Cascading Style Sheets</a>) can be used to change the styling or layout of a table.
ru: &#8220;CSS пользователя&#8221; (<a href="%s">Cascading Style Sheets</a>) используется для изменения стиля и внешнего вида таблицы.

en: &mdash; Select &mdash;
ru: &mdash; Выберите &mdash;

en: (Mandatory if more than one table is selected.)
ru: 
    (Обязательно, если выбрано более одной таблицы.)

en: (Only needed for CSV export.)
ru: (Нужен только для экспорта в формате CSV.)

en: (no description)
ru: (без описания)

en: (no name)
ru: (без имени)

en: (optional)
ru: (рекомендуется)

en: , (comma)
ru: , (запятая)

en: 1.5-beta
ru: 1.5

en: ; (semicolon)
ru: ; (точка с запятой)

en: <!-- The table with the ID %s is empty! -->
ru: <!--Таблица ID %s пуста!-->

en: <a href="%1$s">Support</a> is provided through the <a href="%2$s">WordPress Support Forums</a>.
ru: <a href="%1$s">Поддержка</a>предоставляется через<a href="%2$s">форум поддержки WordPress</a>.

en: <a href="%s">Donations</a> help me to continue user support and development of this <em>free</em> software &mdash; things for which I spend countless hours of my free time! Thank you very much!
ru:  <a href="%s">Добровольно пожертвовать</a>  - это значит помочь мне продолжать поддержку пользователей и развитие этого <em> бесплатного </em> плагина. За этой работой я провожу большую часть своего времени! Большое спасибо!

en: <a href="%s">Support</a> is provided through the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
ru: <a href=\"%s\">Поддержка</a> оказывается через <a href=\"%s\">форумы поддержки WordPress</a>.

en: <em>unknown</em>
ru: <em>неизвестный</em>

en: A description of the contents of your table.
ru: Параметры контента таблицы.

en: About
ru: О плагине

en: About TablePress
ru: О TablePress

en: Action
ru: Действие

en: Add
ru: Добавить

en: Add %s column(s)
ru: Добавить %s столбцов

en: Add %s row(s)
ru: Добавить %s строк

en: Add New
ru: Новая

en: Add New Table
ru: Добавить новую

en: Add Table
ru: Добавить таблицу

en: Add as new table
ru: Сохранить в новую таблицу.

en: Add, Replace, or Append?
ru: Импортировать в новую таблицу, заменить или дополнить

en: Additional CSS classes for styling purposes can be entered here.
ru: Здесь можно ввести групповые классы CSS.

en: Additional parameters from the <a href="http://www.datatables.net/">DataTables documentation</a> to be added to the JS call.
ru: Дополнительные параметры которые могут быть добавлены для вызова функций JS. Смотрите<a href="http://www.datatables.net/"> документацию по DataTables</a>.

en: Admin menu entry
ru: TablePress в меню администратора

en: Advanced Editor
ru: Расширенный редактор

en: All Tables
ru: Все таблицы

en: All tables, data, and options were deleted.
ru: Все таблицы, данные и параметры удалены.

en: Allan Jardine for <a href="http://www.datatables.net/">DataTables</a>,
ru: Аллан Джардин для<a href="http://www.datatables.net/">DataTables</a>,

en: Allow the visitor to change the number of rows shown when using pagination.
ru: Предоставить возможность пользователю при просмотре таблицы изменять количество отображаемых на странице строк. Разрешается выбор из 10, 25, 50 или 100 строк на странице.

en: Alternating Row Colors
ru: Чередующийся цвет строк

en: Append rows to existing table
ru: Дополнить в таблицу

en: Apply
ru: Применить

en: Are you really sure?
ru: Вы уверены?

en: At first, you should add or import a table.
ru: Сначала, вы должны создать или импортировать таблицу.

en: Attention!
ru: Внимание!

en: Attention: Further action is required to save the changes to your &#8220;Custom CSS&#8221;!
ru: Внимание: Необходимы дальнейшие действия, чтобы сохранить изменения в &#8220;CSS пользователя&#8221;!

en: Attention: Unfortunately, an error occurred.
ru: Внимание: К сожалению, произошла ошибка.

en: Attention: You have enabled the usage of the DataTables JavaScript library for features like sorting, search, or pagination.
ru: Внимание: Вы включили библиотеку DataTables JavaScript для использования функций сортировки, выборки или нумерации строк.

en: Author
ru: Автор

en: Author and License
ru: Автор и лицензия

en: Back to the List of Tables
ru: Вернуться к списку таблиц

en: Be aware that for the CSV and HTML formats only the table data, but no table options are exported!
ru: В форматах CSV и HTML сохраняются только данные таблицы, без ее параметров!

en: Be aware that the functions of the DataTables JavaScript library will not work on tables which have combined cells.
ru: Учтите, что активные функции JavaScript DataTables не работают в таблицах с объединенными ячейками.

en: Be very careful with this and only click the button if you know what you are doing!
ru: Будьте очень осторожны и нажимайте на кнопку, только если вы точно знаете, что делаете!

en: Because of CSS styling in your theme, the table might look different on your page!
ru: Из-за CSS стилей Вашей темы таблица  на Вашей странице может выглядеть по другому!

en: Because of this error, the table can not be edited at this time, to prevent possible further data loss.
ru: Из-за этой ошибки, таблица не может быть изменена, так как это может привести к потере данных.

en: Before asking for support, please carefully read the <a href="%s">Frequently Asked Questions</a>, where you will find answers to the most common questions, and search through the forums.
ru: Прежде чем просить поддержки, пожалуйста, внимательно прочитайте <a href=\"%s\">Часто задаваемые вопросы</a>, где вы найдете ответы на наиболее распространенные вопросы и поиск через форумы.

en: Before doing this, it is highly recommended to read the <a href="%s">migration guide</a> on the TablePress website.
ru: Перед этим, настоятельно рекомендуется прочитать <a href="%s">руководство по миграции</a> TablePress на сайте.

en: Brazilian Portuguese
ru: Бразильский (порт.)

en: Bulk Actions
ru: Выбор действия

en: CSV - Character-Separated Values
ru: CSV - значения разделенные символами

en: CSV Delimiter
ru: CSV разделитель

en: Cancel
ru: Отмена

en: Changes are being saved...
ru: 
    Изменения были сохранены...

en: Chinese (Simplified)
ru: Китайский (упрощенный)

en: Chinese (Taiwan)
ru: Китайский (Тайвань)

en: Click the &#8220;%1$s&#8221; button for the desired table to automatically insert the<br />corresponding Shortcode (%2$s) into the editor.
ru: Нажмите кнопку &#8220;%1$s&#8221; нужной таблицы для автоматической вставки <br />соответствующего шорткода (%2$s) в редакторе.

en: Click the &#8220;%s&#8221; button to insert the image.
ru: Чтобы вставить изображение нажмите кнопку &#8220;%s&#8221;.

en: Click the corresponding links within the list to edit, copy, delete, or preview a table.
ru: Нажмите на соответствующий элемент в списке, чтобы изменить или просмотреть таблицу, удалить ее или сделать копию таблицы вместе с данными (CSS пользователя для этой таблицы придется создать вручную).

en: Combine cells
ru: Присоединить ячейку

en: Combining consecutive cells within the same column is called &#8220;rowspanning&#8221;.
ru: Объединение ячеек в одном столбце называется &#8220;rowspanning&#8221;.

en: Combining consecutive cells within the same row is called &#8220;colspanning&#8221;.
ru: Объединение ячеек в одной строке называется &#8220;colspanning&#8221;.

en: Copy
ru: Создать копию

en: Copy &#8220;%s&#8221;
ru: Копировать &#8220;%s&#8221;

en: Copy Table
ru: Создать копию

en: Copy of %s
ru: Копия %s

en: Create a ZIP archive.
ru: Создать ZIP архив.

en: Credits and Thanks
ru: Кредиты и благодарности

en: Custom CSS
ru: CSS пользователя

en: Custom Commands
ru: Команды пользователя

en: Czech
ru: Чешский

en: Debug and Version Information
ru: Информация о версии

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete &#8220;%s&#8221;
ru: Удалить &#8220;%s&#8221;

en: Delete Table
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание таблицы

en: Did you know? You can drag and drop rows and columns via the row number and the column title. And the arrows next to the column title can be used for sorting.
ru: Вы можете перемещать строки и столбцы мышью за номер строки и название столбца. Стрелки рядом с заголовками столбцов предназначены для сортировки данных в столбцах.

en: Do you really want to change the Table ID? All Shortcodes for this table in your pages and posts will have to be adjusted!
ru: Вы действительно хотите внести изменения в идентификатор таблицы? Все шорткоды для этой таблицы на страницах и в постах должны быть изменены!

en: Do you really want to delete the selected column? | Do you really want to delete the selected columns?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить выбранный столбец?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить выбранные столбцы?

en: Do you really want to delete the selected row? | Do you really want to delete the selected rows?
ru[0]: Вы действительно хотите удалить выбранную строку?
ru[1]: Вы действительно хотите удалить выбранные строки?

en: Do you really want to uninstall TablePress and delete ALL data?
ru: Вы действительно хотите удалить TablePress и все данные?

en: Do you want to proceed and automatically turn off the usage of DataTables for this table?
ru: Вы хотите автоматически выключать использование DataTables для этой таблицы?

en: Documentation
ru: Документация

en: Donate
ru: Поддержать плагин

en: Donations and good ratings encourage me to further develop the plugin and to provide countless hours of support. Any amount is appreciated! Thanks!
ru: Ваша материальная помощь и хорошие рейтинги поощряют меня далее развивать плагин и предоставлять поддержку пользователям. Любая сумма приветствуется! Спасибо!

en: Due to the configuration of your server, TablePress was not able to automatically save your &#8220;Custom CSS&#8221; to a file.
ru: Из за конфигурации вашего сервера, TablePress не может автоматически сохранять Ваш &#8220;CSS пользователя&#8221; в файл.

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Dutch
ru: Голландский

en: Each table has a unique ID that needs to be adjusted in that Shortcode.
ru: Каждая таблица имеет уникальный идентификатор (ID), который необходимо ввести в этот шорткод.

en: Edit
ru: Править

en: Edit &#8220;%s&#8221;
ru: Править &#8220;%s&#8221;

en: Edit Table
ru: Править

en: Enable horizontal scrolling, to make viewing tables with many columns easier.
ru: Включить горизонтальную прокрутку, чтобы облегчить просмотр широких таблиц.

en: Enable pagination of the table (viewing only a certain number of rows at a time) by the visitor.
ru: Включить разбивку таблицы на страницы (на каждой странице пользователю будет показано только определенное администратором количества строк).

en: Enable sorting of the table by the visitor.
ru: Включить сортировку таблицы пользователем.

en: Enable the table information display, with information about the currently visible data, like the number of rows.
ru: Отображать пользователю строку с информацией о количестве выбранных им строк и общем количестве строк в таблице.

en: Enable the visitor to filter or search the table. Only rows with the search word in them are shown.
ru: Предоставить возможность пользователю делать выборку данных в таблице. В итоговом представлении в таблице будет показано только выбранное.

en: English
ru: Английский

en: Enter Description here
ru: В этом поле введите описание таблицы

en: Enter Table Name here
ru: В этом поле введите наименование новой таблицы:

en: Error: Existing WP-Table Reloaded tables were not found in the database.
ru: Ошибка: Таблицы, WP-Table Reloaded не найдены.

en: Error: Import of ZIP files is not available on this server.
ru: Ошибка: ZIP файл импорта не найден на сервере.

en: Error: Options could not be saved.
ru: Ошибка: Не могу сохранить настройки.

en: Error: The WP-Table Reloaded Dump File could not be imported!
ru: Ошибка: Не удалось импортировать файл дампа  WP-Table Reloaded!

en: Error: The ZIP file could not be created.
ru: Ошибка: ZIP файл не может быть создан.

en: Error: The ZIP file could not be opened.
ru: Ошибка: ZIP файл не может быть открыт.

en: Error: The data for the import is invalid.
ru: Ошибка: данные для импорта имеют не верный формат.

en: Error: The data in the ZIP file is invalid.
ru: Ошибка: данные в ZIP файле не действительны.

en: Error: The export failed.
ru: Ошибка: Не удалось выполнить экспорт.

en: Error: The import failed.
ru: Ошибка: Ошибка импорта.

en: Error: The internal data of this table is corrupted!
ru: Ошибка: Данные этой таблицы повреждены!

en: Error: The source for the import is invalid or could not be accessed.
ru: Ошибка: источник для импорта имеет неправильный формат или не доступен.

en: Error: The table could not be added.
ru: Ошибка: Не удалось добавить таблицу.

en: Error: The table could not be copied.
ru: Ошибка: Таблица не может быть скопирована.

en: Error: The table could not be deleted.
ru: Ошибка: Не удалось удалить таблицу.

en: Error: The table could not be saved.
ru: Ошибка: Не удалось сохранить таблицу.

en: Error: The tables from WP-Table Reloaded could not be imported.
ru: Ошибка: Не удалось импортировать таблицы из файла   WP-Table Reloaded.

en: Error: This bulk action is invalid!
ru: ОШИБКА: Это действие недоступно!

en: Error: This table could not be loaded!
ru: Ошибка: Эта таблица не может быть загружена!

en: Error: You did not select any tables!
ru: Ошибка: Вы не выбрали ни одной таблицы!

en: Error: You did not select what to import from WP-Table Reloaded!
ru: Ошибка: Вы не указали, что импорт из WP-Table Reloaded!

en: Error: You did not specify a valid table ID.
ru: Ошибка: Вы не указали действительный  ID таблицы.

en: Error: You selected to replace or append to an existing table, but did not select a table.
ru: Ошибка: Вы  не указали в какой таблице заменить или добавитьданные.

en: Export &#8220;%s&#8221;
ru: Экспортировать &#8220;%s&#8221;

en: Export Format
ru: Формат экспорта

en: Export Table
ru: Экспортировать

en: Export Tables
ru: Экспорт таблиц

en: Export a Table
ru: Экспортировать

en: Exporting a table allows you to use it in other programs, like spreadsheets applications.
ru: Экспорт таблицы позволяет использовать ее в других программах и приложениях.

en: Extra CSS Classes
ru: Групповые классы CSS

en: FAQ
ru: Вопросы и ответы

en: Features of the DataTables JavaScript library
ru: Настройка функций DataTables JavaScript

en: File URL
ru: URL файла

en: File Upload
ru: Загрузить файл

en: File on server
ru: Путь на сервере

en: Finnish
ru: Финский

en: For advanced use only.
ru: Только для расширенного использования.

en: For example, you can insert things like text, images, or links into the table, or change the used table features. You can also insert, delete, move, hide, and swap columns and rows.
ru: Вы можете вставлять в ячейки таблицы текст, изображения, формулы или ссылки, изменять используемые таблицей активные функции. Вы также можете вставлять новые столбцы и строки, дублировать их вместе с данными, удалять, скрывать и перемещать их (то есть менять местами столбцы и строки, перетаскивая их мышью за номер столбца или строки).

en: For more information:
ru: Больше информации:

en: For technical information, please see the <a href="%s">documentation</a>.
ru: Для технической информации пожалуйста, смотрите в <a href=\"%s\">документации</a>.

en: For the JSON format, the table data and the table options are exported.
ru: Данные и параметры таблицы экспортируются и сохраняются только в формате JSON.

en: For this, each table is given certain CSS classes that can be used as CSS selectors.
ru: Для этого каждой таблице присваиваются классы CSS, которые можно использовать в качестве селекторов CSS.

en: French
ru: Французский

en: Frequently Asked Questions
ru: Часто задаваемые вопросы

en: Frontend Options
ru: Параметры интерфейса

en: Frontend Options influence the styling of tables in pages, posts, or text widgets, by defining which CSS code shall be loaded.
ru: Параметры интерфейса  определяют какие коды CSS будут загружены и будут управлять внешним видом таблиц на страницах, в записях или текстовых виджетах.

en: German
ru: Немецкий

en: Go to &#8220;Plugins&#8221; page
ru: Перейти к &#8220; странице плагина &#8221;

en: Go to Dashboard
ru: Перейти к панели мониторинга

en: HTML - Hypertext Markup Language
ru: HTML - язык гипертекстовой разметки

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Help and Support
ru: Помощь и поддержка

en: Help on combining cells
ru: Помощь по объединению ячеек

en: Hi, my name is Tobias, I&#8217;m the developer of the TablePress plugin.
ru: Привет, меня зовут Тобиас,  I&#8217;m я разработчик плагина TablePress.

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide this message
ru: Скрыть это сообщение

en: Highlight a row while the mouse cursor hovers above it by changing its background color.
ru: Строка под курсором мыши будет выделяться цветом, отличным от цвета фона.

en: Horizontal Scrolling
ru: Горизонтальная прокрутка

en: I already donated.
ru: Я уже оказал материальную помощь.

en: I want to use TablePress in this language: %s
ru: Для администратора TablePress использовать %s язык.

en: Icelandic
ru: Исландский

en: If WP-Table Reloaded is installed on this site, the &#8220;WordPress database&#8221; option is recommended.
ru: Рекомендуется, если на этом сайте установлен  WP-Table Reloaded , &#8220;WordPress database&#8221;

en: If everything works and you are satisfied with the results of managing your %s table, isn&#8217;t that worth a coffee or two? | If everything works and you are satisfied with the results of managing your %s tables, isn&#8217;t that worth a coffee or two?
ru[0]: Если все работает, и вы удовлетворены результатами управлении %s таблицы, &#8217; разве это не стоит кофе или два?
ru[1]: Если все работает, и вы удовлетворены результатами управления %s вашими таблицами, &#8217; разве это не стоит кофе или два?

en: If you choose more than one table, the exported files will automatically be stored in a ZIP archive file.
ru: Если Вы выберите более одной таблицы, экспортируемые файлы автоматически сохранятся в файл ZIP архива.

en: If you do not find an answer there, please <a href="%s">open a new thread</a> in the WordPress Support Forums.
ru: Если вы не найдете ответа там, пожалуйста <a href="%s"> откройте новую тему</a> на форуме поддержки WordPress.

en: If you encounter any questions or problems, please visit the <a href="%1$s">FAQ</a>, the <a href="%2$s">documentation</a>, and the <a href="%3$s">Support</a> section on the <a href="%4$s">plugin website</a>.
ru: Если у вас возникли вопросы или проблемы, пожалуйста, посетите разделы <a href="%1$s">FAQ</a>, <a href="%2$s">документация</a>, <a href="%3$s">поддержка</a> и <a href="%4$s">сайт плагина</a>.

en: If you like the new features and enhancements, <a href="%s">giving a donation</a> towards the further support and development of TablePress is recommended. Thank you!
ru: 
    Если вам нравятся новые функции и усовершенствования, для дальнейшей поддержки и развития TablePress рекомендуется <a href="%s">сделать добровольное пожертвование</a>. Спасибо!

en: If you like the plugin, <a href="%1$s"><strong>a donation</strong></a> is recommended.
ru: Если вам понравился плагин, рекомендуется <a href=\"%1$s\"><strong>поддержать его материально</strong></a> .

en: If you like the plugin, <a href="%s"><strong>giving a donation</strong></a> is recommended.
ru: Если вам нравится плагин, <a href="%s"><strong> рекомендуется материльно помочь его развитию</strong></a>.

en: If you want to import tables from another site, create a &#8220;WP-Table Reloaded Dump File&#8221; there and upload it below, after choosing &#8220;WP-Table Reloaded Dump File&#8221;.
ru: Если вы хотите импортировать таблицы с другого сайта, создайте там &#8220;WP-Table Reloaded Dump File&#8221; и загрузите его ниже, после выбора &#8220;WP-Table Reloaded Dump File&#8221;.

en: If you want to show your tables anywhere else in your theme, you can use a Template Tag function.
ru: Если вы хотите использовать таблицы в вашей теме, то можете использовать функцию шаблонных тегов.

en: Import Format
ru: Формат файла импорта

en: Import Source
ru: Источник импорта

en: Import Tables
ru: Импорт таблиц

en: Import a Table
ru: Импортировать

en: Import all tables and their settings from WP-Table Reloaded.
ru: Импорт всех таблиц  и настроек из WP-Table Reloaded.

en: Import data
ru: Импорт данных

en: Import from WP-Table Reloaded
ru: Импорт из WP-Table Reloaded

en: Import of HTML files is not available on your server.
ru: Импорт из HTML файлов не доступен на вашем сервере.

en: Import styling
ru: Импорт стилей

en: Import tables
ru: Импорт таблиц

en: Import your tables from WP-Table Reloaded
ru: Импорт таблиц из WP-Table Reloaded

en: Imported from Manual Input
ru: Импортировано из ручного ввода

en: In the User Options, every TablePress user can choose the position of the plugin in his WordPress admin menu, and his desired plugin language.
ru: В настройках пользователя можно выбрать расположение строки меню TablePress в панели администратора WordPress, и желаемый язык интерфейса плагина.

en: Info
ru: Информация

en: Information on available CSS selectors can be found in the <a href="%s">documentation</a>.
ru: Больше информации по CSS можно найти в <a href="%s">документации</a>.

en: Insert
ru: Вставить

en: Insert Image
ru: Вставить изображение

en: Insert Link
ru: Вставить ссылку

[ctx: Insert Link dialog]
en: (no title)
ru: (нет имени)

[ctx: Insert Link dialog]
en: Add Link
ru: Добавить ссылку

[ctx: Insert Link dialog]
en: Insert/edit link
ru: Вставить / изменить ссылку

[ctx: Insert Link dialog]
en: Link Text
ru: Текст ссылки

[ctx: Insert Link dialog]
en: No matches found.
ru: Совпадений не найдено.

[ctx: Insert Link dialog]
en: Update
ru: Обновить

en: Insert Shortcode
ru: Вставить шорткод

en: Insert a Table from TablePress
ru: Вставить таблицу из TablePress

en: Insert into Table
ru: Вставьте в таблицу

en: It is licensed as Free Software under GNU General Public License 2 (GPL 2).
ru: Плагин имеет лицензию как свободное ПО под GNU General Public License 2 (GPL 2).

en: It is recommended that you create a backup of the tables (by exporting the tables in the JSON format), in case you later change your mind.
ru: Рекомендуется создать резервную копию таблиц (путем экспорта таблиц в формате JSON), для случая, если Вы позднее передумаете.

en: It is strongly recommended that you switch from WP-Table Reloaded to TablePress, which not only fixes many problems, but also has more and better features than WP-Table Reloaded.
ru: Настоятельно рекомендуем, что бы Вы перешли с WP-Table Reloaded на TablePress, который не только исправляет многие проблемы, но и имеет значительно больше возможностей, чем WP-Table Reloaded.

en: Italian
ru: Итальянский

en: JSON - JavaScript Object Notation
ru: JSON -описания объектов JavaScript

en: Japanese
ru: Японский

en: Last Modified
ru: Последнее изменение

en: Last Modified By
ru: Последнее изменение:

en: Latvian
ru: Латвийский

en: List of Tables
ru: Список таблиц

en: Load these &#8220;Custom CSS&#8221; commands to influence the table styling:
ru: Подменить данными настройками &#8220;CSS пользователя&#8221; параметры общей таблицы стилей:

en: Manual Input
ru: Ввести вручную

en: More Information and Documentation
ru: Информация и документация

en: More information about TablePress can be found on the <a href="%1$s">plugin&#8217;s website</a> or on its page in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
ru: Подробнее о TablePress можно найти на <a href=\"%1$s\">веб-сайте плагина</a> или на его странице в <a href=\"%s\">каталоге плагинов WordPress  </a>.

en: More information about TablePress can be found on the <a href="%s">plugin&#8217;s website</a> or on its page in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
ru: Подробнее о TablePress можно найти на <a href="%s">plugin&#8217;s website</a> или на его странице в <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.

en: No problem! I still hope you enjoy the benefits that TablePress adds to your site. If you should change your mind, you&#8217;ll always find the &#8220;Donate&#8221; button on the <a href="%s">TablePress website</a>.
ru: Нет проблем! Я надеюсь, что Вы оцените преимущества TablePress и захотите материально поддержать  его дальнейшую разработку.  Тогда Вы&#8217;ll всегда найдете кнопку &#8220;Donate&#8221;  на <a href="%s">Веб сайте TablePress</a>.

en: No tables found.
ru: Таблица не найдена

en: No, thanks. Don&#8217;t ask again.
ru: Нет, спасибо. Боль&#8217;ше не спрашивать.

en: Note: Support for ZIP file creation seems not to be available on this server.
ru: Примечание: по всей видимости создание ZIP архивов не поддерживается Вашим сервером.

en: Notice: Not all selected tables could be copied!
ru: Примечание: Не все выбранные таблицы могут быть скопированы!

en: Notice: Not all selected tables could be deleted!
ru: Внимание: Не все выбранные таблицы могут быть удалены!

en: Number of Columns
ru: Количество столбцов

en: Number of Rows
ru: Количество строк

en: OK
ru: Сохранить

en: On this screen, you can edit the content and structure of the table with the ID %s.
ru: В этом окне можно изменить содержимое и структуру таблицы с идентификатором (ID) %s.

en: Options saved successfully, but &#8220;Custom CSS&#8221; was not saved to file.
ru: 
    Настройки сохранены успешно, но &#8220;CSS пользователя&#8221; не сохранен.

en: Options saved successfully.
ru: Настройки сохранены.

en: Other Actions
ru: Другие действия с таблицей

en: Pagination
ru: Разбивка таблицы на страницы

en: Pagination Length Change
ru: Изменение разбивки страницы пользователем

en: Please also ask him to delete your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files from the server.
ru: Пожалуйста, попросите администратора удалить &#8220;файлы CSS пользователя TablePress&#8221; с сервера.

en: Please click into the cell that you want to add a link to.
ru: Для добавления ссылки щелкните мышью по ячейке.

en: Please click into the cell that you want to add an image to.
ru: Щелкните мышью по ячейке в которую хотите добавить изображение.

en: Please click into the cell that you want to edit using the &#8220;Advanced Editor&#8221;.
ru: Пожалуйста, щелкните мышью по ячейке которую хотите изменить с помощью &#8220;расширенного редактора&#8221;.

en: Please follow the <a href="%s">migration guide</a> to move your tables and then deactivate WP-Table Reloaded!
ru: Пожалуйста, чтобы преобразовать таблицы, а затем деактивировать WP-Table Reloaded, следуйте <a href="%s">руководству по миграции</a>!

en: Please note that invalid CSS code will be stripped, if it can not be corrected automatically.
ru: Обратите внимание, что неверный код CSS удаляется, если программа не сможет исправить его ​​автоматически.

en: Please provide this information in bug reports and support requests.
ru: Просьба представлять эту информацию в сообщениях об ошибках и просьбах о поддержке.

en: Please rate and review the plugin in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
ru: Пожалуйста, оцените плагин в обзоре <a href="%s">каталога плагинов Wordpress</a>.

en: Please read the <a href="%s">release announcement</a> for more information.
ru: Пожалуйста, ознакомьтесь с релизом <a href="%s">release announcement</a> для получения дополнительной информации.

en: Please see the <a href="%s">TablePress FAQ page</a> for further instructions.
ru: Более подробно смотрите <a href="%s">страницу TablePress FAQ</a>.

en: Please see the <a href="%s">documentation</a> for a list of these selectors and for styling examples.
ru: Пожалуйста, обратитесь к <a href="%s">документации</a>, чтобы получить список этих селекторов и примеры.

en: Plugin Language
ru: Язык интерфейса плагина

en: Plugin Options
ru: Опции

en: Plugin Purpose
ru: Назначение плагина

en: Plugin page
ru: Страница плагина

en: Polish
ru: Польский

en: Preview
ru: Просмотреть

en: Print Table Description
ru: Показывать описание таблицы пользователю

en: Print Table Name
ru: Показывать название таблицы пользователю

en: Proceed without saving &#8220;Custom CSS&#8221; to a file
ru: Продолжить без сохранения &#8220;CSS пользователя&#8221; в файл

en: Proceed without saving a file
ru: Продолжить без сохранения

en: Regularly exporting tables is also recommended as a backup of your data.
ru: Также регулярный экспорт таблиц рекомендуется для резервного копирования данных.

en: Repeat this to add the keyword to all cells that shall be connected.
ru: Повторите это во всех объединяемых ячейках.

en: Replace existing table
ru: Переписать таблицу

en: Row Hover Highlighting
ru: Менять цвет строки под курсором

en: Russian
ru: Русский

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Saving failed
ru: Ошибка сохранения

en: Saving successful
ru: Успешно сохранено

en: Search Tables
ru: Поиск таблиц

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ru: Результат поиска для &#8220;%s&#8221;

en: Search/Filtering
ru: Выборка

en: Select Bulk Action
ru: Выбрать групповое действие

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Select file
ru: Выбрать файл

en: Selected columns
ru: Выбранные столбцы

en: Selected rows
ru: Выбранные строки

en: Serbian
ru: Сербский

en: Server Path to file
ru: Путь к файлу на сервере

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Show
ru: Показать

en: Show %s rows per page.
ru: Показывать %s строк на одной странице.

en: Show Shortcode
ru: Вывести шорт-код

en: Show a preview of &#8220;%s&#8221;
ru: Просмотреть &#8220;%s&#8221;

en: Show the table description %s the table.
ru: Показать описание %s таблицы.

en: Show the table name %s the table.
ru: Показать наименование %s таблицы.

en: Slovak
ru: Словакский

en: Sort ascending
ru: Сортировать по возрастанию

en: Sort descending
ru: Сортировать по убыванию

en: Sorting
ru: 
    Сортировка

en: Spanish
ru: Испанский

en: Special Thanks go to:
ru: Особая благодарность:

en: Support
ru: Поддержка

en: Support TablePress with your donation!
ru: Поддержите TablePress материально!

en: Support the plugin with your <a href="%s">donation</a>!
ru: Помогите развитию плагина <a href=\"%s\">материально</a>!

en: Sure, I&#8217;ll buy you a coffee and support TablePress!
ru: Конечно, я&#8217; поддержу TablePress материально!

en: Table
ru: Таблица

en: Table Content
ru: Содержимое таблицы

en: Table Foot Row
ru: Строка итога

en: Table Head Row
ru: Строка заголовка

en: Table ID
ru: Идентификатор таблицы

en: Table Information
ru: Информация о таблице

en: Table Manipulation
ru: Работа с таблицей

en: Table Name
ru: Наименование таблицы

en: Table Options
ru: Параметры таблицы

en: Table cells can span across more than one column or row.
ru: Ячейки таблицы могут быть объединены в строке или в столбце.

en: Table to replace or append to
ru: Таблица для замены или дополнения

en: TablePress Feature: Import from WP-Table Reloaded
ru: Характеристика TablePress: импорт из WP-Table Reloaded

en: TablePress Feature: Moving rows and columns
ru: Функции TablePress: перемещение строк и столбцов

en: TablePress Help
ru: Помощь по TablePress

en: TablePress Table
ru: TablePress таблица

en: TablePress allows you to create and manage tables in the admin area of WordPress.
ru: TablePress позволяет вам создавать и управлять таблицами из административной панели WordPress.

en: TablePress can import tables from existing data, like from a CSV, XLS, or XLSX file from a spreadsheet application (e.g. Excel), an HTML file resembling a webpage, or its own JSON format.
ru: TablePress может импортировать данные из табличных данных файлов CSV, XLS, XLSX (электронных таблиц Excel), HTML файла, или файла своего ​​собственного формата JSON.

en: TablePress enables you to create and manage tables in your posts and pages, without having to write HTML code, and it adds valuable functions for your visitors.
ru: TablePress позволяет вам создавать таблицы и управлять  ими в ваших постах и страницах без необходимости писать код HTML.

en: TablePress has several options which affect the plugin&#8217;s behavior in different areas.
ru: Эти настройки TablePress определяют интерфейс самого плагина и внешний вид создаваемых им таблиц.

en: TablePress shall be shown in this section of my admin menu: %s
ru: Меню TablePress поместить в %s административной панели  WordPress.

en: TablePress was uninstalled successfully.
ru: TablePress успешно деинсталлирован.

en: Tables
ru: Таблицы

en: Tables can be styled by changing and adding CSS commands.
ru: Внешний вид таблиц может быть изменен путем изменения CSS.

en: Tables may contain text, numbers and even HTML (e.g. to include images or links).
ru: Таблицы могут содержать текст, числа, формулы и HTML (например включать изображения или ссылки).

en: Tables to Export
ru: Таблицы для экспорта

en: Thank you for updating to TablePress %s!
ru: Спасибо за обновление, TablePress %s!

en: Thank you for using <a href="https://tablepress.org/">TablePress</a>.
ru: Спасибо за использование <a href="https://tablepress.org/">TablePress</a>.

en: Thank you for using TablePress for the first time!
ru: Благодарим Вас за первое использование TablePress!

en: Thank you to all donors, contributors, supporters, reviewers and users of the plugin!
ru: Спасибо всем кто помог материально, поддержал морально и всем остальным пользователям плагина!

en: Thank you very much! Your donation is highly appreciated. You just contributed to the further development of TablePress!
ru: Большое спасибо! Ваша помощь ценится очень высоко. Вы только что внесли свой вклад в дальнейшее развитие TablePress!

en: Thanks for using it! You&#8217;ve installed TablePress over a month ago.
ru: Спасибо за использование плагина! Вы&#8217; установили TablePress более месяца назад.

en: Thanks to the translators:
ru: Благодарность переводчикам:

en: The Media Library will open, where you can select or upload the desired image or enter the image URL.
ru: 
    Для выбора изображения откройте Медиа-библиотеку, или введите URL изображения.

en: The Table ID &#8220;0&#8221; is not supported. Please enter a different Table ID!
ru: Такой идентификатор таблицы &#8220;0&#8221; не поддерживается. Пожалуйста, введите правильный идентификатор! (Table ID)!

en: The Table ID can only consist of letters, numbers, hyphens (-), and underscores (_).
ru: Идентификатор таблицы  может состоять только из букв, цифр, дефиса (-) и подчеркивания (_).

en: The Table ID field can not be empty. Please enter a Table ID!
ru: Поле идентификатора таблицы (Table ID) не может быть пустым. Пожалуйста, введите Table ID!

en: The Table Preview could not be loaded.
ru: Предварительный просмотр не может быть загружен.

en: The Table Preview is being loaded...
ru: Загружается предварительный просмотр таблицы...

en: The WP-Table Reloaded &#8220;Custom CSS&#8221; was imported successfully.
ru: 
    WP-Table Reloaded &#8220;Custom CSS&#8221; был успешно импортирован.

en: The background colors of consecutive rows shall alternate.
ru: Цвет фона  строк будет чередоваться.

en: The changes to this table were not saved yet and will be lost if you navigate away from this page.
ru: Если вы уйдете с этой страницы сделанные Вами изменения будут утрачены.

en: The copied table has the table ID &#8220;%s&#8221;.
ru: Копия таблицы имеет идентификатор &#8220;%s&#8221;.

en: The entered value in the field &#8220;Extra CSS classes&#8221; is invalid.
ru: В поле&#8220;Групповые классы CSSs&#8221; введены не верные данные.

en: The entered value in the field &#8220;Pagination Entries&#8221; is not a number.
ru: Значение в поле  &#8220;Разбивка на страницы&#8221; числом не является.

en: The features of the DataTables JavaScript library are also not available or visible in this preview!
ru: При просмотре активные функции DataTables JavaScript не доступны!

en: The first row of the table is the table header.
ru: Первая строка таблицы будет определена как заголовок.

en: The following error was registered: <code>%s</code>.
ru: Произошла следующая ошибка: <code>%s</code>.

en: The imported file contains errors:
ru: Импортируемый файл содержит ошибки:

en: The internal data of table &#8220;%1$s&#8221 (ID %2$s) is corrupted.
ru: Данные таблицы &#8220;%1$s&#8221 (ID %2$s) повреждены.

en: The last row of the table is the table footer.
ru: Последняя строка таблицы будет определена как строка итога.

en: The name or title of your table.
ru: Имя или название таблицы.

en: The number of columns in your table.
ru: Необходимое количество столбцов в таблице.

en: The number of rows in your table.
ru: Необходимое количество строк в таблице.

en: The plugin ships with default CSS stylesheets, which can be customized with own code or replaced with other stylesheets.
ru: Плагин поставляется с таблицами стилей CSS по умолчанию, которые могут быть изменены по желанию пользователя.

en: The preview could not be loaded.
ru: Не могу загрузить предварительный просмотр.

en: The table could not be loaded.
ru: Таблица не может быть загружена.

en: The table was added successfully.
ru: Таблица успешно добавлена.

en: The table was copied successfully. | The tables were copied successfully.
ru[0]: Таблица успешно скопирована.
ru[1]: Копии таблиц успешно созданы.

en: The table was deleted successfully. | The tables were deleted successfully.
ru[0]: Таблица успешно удалена.
ru[1]: Таблицы успешно удалены.

en: The table was imported successfully from WP-Table Reloaded.
ru: Таблица была успешно импортирована из WP-Table Reloaded.

en: The table was imported successfully.
ru: Таблица успешно импортирована.

en: The table was saved successfully, and the table ID was changed.
ru: Таблица успешно сохранена и изменен ее идентификатор (ID).

en: The table was saved successfully, but the table ID could not be changed!
ru: Таблица успешно сохранена, но идентификатор таблицы не изменен!

en: The table was saved successfully.
ru: Таблица успешно сохранена.

en: The tables were imported successfully from WP-Table Reloaded.
ru: Таблицы  WP-Table Reloaded успешно импортированы.

en: The tables were imported successfully.
ru: Таблицы успешно импортированы.

en: The value for the number of columns is invalid!
ru: Не правильный номер столбца!

en: The value for the number of rows is invalid!
ru: Не правильный номер строки!

en: Then you can edit your data or change the structure of your table (e.g. by inserting, deleting, moving, or swaping rows or columns or sorting them) and select specific table features like alternating row colors or whether to print the name or description, if you want.
ru: Тогда Вы можете изменять данные или структуру таблицы (например, путем вставки, удаления, перемещения, замены или сортировки строк и столбцов) и выбрать параметры таблицы, такие, как использование чередующейся расцветки фона строк с цветами по умолчанию, вывод на страницу полей имени и описания таблицы и др.

en: These features and options are only available, when the &#8220;%1$s&#8221; checkbox in the &#8220;%2$s&#8221; section is checked.
ru: Эти функции доступны только тогда, когда в разделе  &#8220;%2$s&#8221; первая строка таблицы определена как заголовок.

en: This field can only contain letters, numbers, spaces, hyphens (-), and underscores (_).
ru: Это поле может содержать только буквы, цифры, пробелы, дефисы (-) и подчеркивания (_).

en: This field must contain a positive number.
ru: Это поле должно содержать положительное число.

en: This is NOT the place to enter <a href="%s">Custom CSS</a> code!
ru: Это поле не предназначено для ввода <a href="%s"> пользовательского CSS</a> кода!

en: This is a list of all available tables.
ru: Это список всех доступных таблиц.

en: This is a list of your tables.
ru: Это список ваших таблиц.

en: This is a preview of your table.
ru: Просмотр таблицы.

en: This means that you either let the plugin create an empty table for you or that you load an existing table from either a CSV, HTML, JSON, XLS, or XLSX file.
ru: Это означает, что либо Вы создадите пустую таблицу и заполните ее сами, или загрузите существующую таблицу из файлов CSV, HTML, JSON, XLS или XLSX.

en: This plugin was written and developed by <a href="%s">Tobias Bäthge</a>.
ru: Этот плагин был написан и разработан <a href="%s"> Тобиасом Бетге </a>.

en: Those will ask you for the necessary information and and corresponding HTML code will be added to the cell automatically.
ru: Т.е., попросит у Вас необходимую информацию и соответствующий HTML код будет добавлен в ячейку автоматически.

en: To add a new table, enter its name, a description (optional), and the number of rows and columns into the form below.
ru: Чтобы добавить новую таблицу, введите ее имя, описание (необязательно) и необходимое количество строк и столбцов в форму ниже.

en: To combine adjacent cells in a column, add the keyword <code>#rowspan#</code> to the cell below the one with the content for the combined cell by using the corresponding button.
ru: Чтобы объединить соседние ячейки в столбце, с помощью соответствующей кнопки добавьте ключевое слово <code>#rowspan#</code> в нижнюю ячейку из двух объединяемых. а их общий контент разместите в верхней ячейке. В CSS пользователя их общим адресом будет адрес верхней ячейки..

en: To combine adjacent cells in a row, add the keyword <code>#colspan#</code> to the cell to the right of the one with the content for the combined cell by using the corresponding button.
ru: Чтобы объединить соседние ячейки в строке, с помощью соответствующей кнопки добавьте ключевое слово<code>#colspan#</code> в правую из двух объединяемых ячеек, а их общий контент разместите в левой ячейке. В CSS пользователя их общим адресом будет адрес левой ячейки..

en: To combine cells within a column, click into the cell below the cell that has the content the combined cells shall have.
ru: Для объединения ячеек в столбце, щелкните мышью по нижней ячейке из двух, которые хотите соединить.

en: To combine cells within a row, click into the cell to the right of the cell that has the content the combined cells shall have.
ru: Чтобы объединить ячейки в строке, щелкните мышью по правой ячейке из двух, которые хотите соединить.

en: To easily add a link or an image to a cell, use the provided buttons.
ru: Добавлять ссылки или изображения в ячейки, используя имеющиеся кнопки.

en: To embed this table into a post or page, use this Shortcode:
ru: Чтобы вставить эту таблицу в запись или на страницу, используйте шорткод:

en: To export, select the tables and the desired export format.
ru: Для экспорта выберите таблицы и желаемый формат файла экспорта.

en: To import a table, select and enter the import source in the following form.
ru: Чтобы импортировать таблицу, выберите и введите источник импорта в следующей форме ниже.

en: To import all tables from a WP-Table Reloaded installation, choose the relevant import source below.
ru: Чтобы импортировать все таблицы из WP-Table Reloaded, выберите соответствующий источник импорта ниже.

en: To insert a table into a page, post, or text widget, copy its Shortcode %s and paste it at the desired place in the editor.
ru: Чтобы вставить таблицу в страницу, пост или текстовый виджет, скопируйте ее шорт-код %s и вставьте его в нужном месте документа с помощью редактора.

en: To insert the table into a page, post, or text widget, copy the Shortcode %s and paste it at the desired place in the editor.
ru: Для вставки таблицы на страницу, в запись или текстовый виджет, скопируйте шорткод %s и вставьте его в нужное место  документа.

en: To insert the table into a page, post, or text widget, copy the Shortcode %s and paste it into the editor.
ru: Для вставки таблицы на страницу, в запись или текстовый виджет, скопируйте шорткод %s и вставьте его в необходимое место с помощью редактора.

en: To proceed without trying to save the &#8220;Custom CSS&#8221; to a file, click the button below.
ru: Чтобы выйти без сохранения &#8220;CSS пользователя&#8221; в файл, нажмите на кнопку ниже.

en: To try again with the same method that you use for updating plugins or themes, please fill out the &#8220;%s&#8221; form below.
ru: Чтобы попробовать еще раз тем же методом, который используется для обновления плагинов, заполните форму &#8220;%s&#8221; ниже.

en: To use the Table Manipulation features, JavaScript needs to be enabled in your browser.
ru: Чтобы использовать эти функции в Вашем браузере должны быть разрешены JavaScript .

en: Tobias Bäthge, developer of TablePress
ru: Tobias Bäthge, разработчик TablePress

en: Top-Level (bottom)
ru: Главное меню (в конце)

en: Top-Level (middle)
ru: Главное меню (в середине)

en: Top-Level (top)
ru: Главное меню (в начале)

en: Try to automatically convert the &#8220;Custom CSS&#8221; code from the &#8220;Plugin Options&#8221; screen of WP-Table Reloaded.
ru: Попробуйте для автоматического преобразования &#8220;Custom CSS&#8221; кода из экрана &#8220;Plugin Options&#8221; WP-Table Reloaded

en: Turkish
ru: Турецкий

en: URL
ru: Указать URL

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Unfortunately, these can not be used in tables with combined cells.
ru: К сожалению, эти функции не работают в таблицах с комбинированными ячейками.

en: Uninstall TablePress
ru: Деинсталляция TablePress

en: Uninstalling <strong>will permanently delete</strong> all TablePress tables and options from the database.
ru: При удалении <strong>будут удалены</strong> все таблицы и настройки TablePress из базы данных.

en: Usage
ru: Использование

en: Use DataTables
ru: Использование активных функций DataTables

en: Use the following features of the DataTables JavaScript library with this table:
ru: Использовать в этой таблице активные функции DataTables JavaScript:

en: User Options
ru: Настройки пользователя

en: WP-Table Reloaded Dump File
ru: файл дампа WP-Table Reloaded

en: Welcome!
ru: Добро пожаловать!

en: WordPress Default (currently %s)
ru: по умолчанию (%s)

en: WordPress database
ru: База данных WordPress

en: XLS - Microsoft Excel 97-2003 (experimental)
ru: XLS - Microsoft Excel 97-2003 (тестирование)

en: XLSX - Microsoft Excel 2007-2013 (experimental)
ru: XLSX - Microsoft Excel 2007-2013 (экспериментально)

en: You are now seeing the copied table, which has the table ID &#8220;%s&#8221;.
ru: Вы просматриваете копию таблицы, с  идентификатором (ID) &#8220;%s&#8221;.

en: You can also choose to import it as a new table, to replace an existing table, or to append the rows to an existing table.
ru: Вы можете импортировать данные в новую таблицу, заменить данные существующей таблицы или добавить строки в существующую таблицу.

en: You can also click the &#8220;%s&#8221; button in the editor toolbar to select and insert a table.
ru: Вы также можете нажать на кнопку &#8220;%s&#8221; в панели инструментов редактора, чтобы выбрать и вставить таблицу.

en: You can also import existing tables from the WP-Table Reloaded plugin below.
ru: Можно также импортировать существующие таблицы из плагина WP-Table Reloaded.

en: You can always change the name, description, and size of your table later.
ru: Позже Вы всегда можете изменить название, описание и размер таблицы.

en: You can get styling examples from the <a href="%s">FAQ</a>.
ru: Вы можете посмотреть примеры в <a href="%s">FAQ</a>.

en: You can import multiple tables by placing them in a ZIP file.
ru: Можно импортировать несколько таблиц из файлов упакованных в ZIP архив.

en: You can import your existing tables and &#8220;Custom CSS&#8221; from WP-Table Reloaded into TablePress.
ru: Вы можете импортировать  в TablePress существующие таблицы и  &#8220;CSS пользователя&#8221; из WP-Table Reloaded.

en: You can not add colspan to the first column!
ru: Нельзя добавить СolSpan в первый столбец!

en: You can not add rowspan to the first row!
ru: Нельзя добавить RowSpan в первую строку!

en: You can not connect cells into the table head row!
ru: Нельзя объединять ячейки в строке заголовка таблицы!

en: You can not connect cells out of the table foot row!
ru: Нельзя объединять ячейки в строке итога таблицы!

en: You can not delete all table columns!
ru: Нельзя удалить все столбцы таблицы!

en: You can not delete all table rows!
ru: Нельзя удалить все строки таблицы!

en: You can select multiple tables by holding down the &#8220;Ctrl&#8221; key (Windows) or the &#8220;Command&#8221; key (Mac).
ru: Вы можете выбрать несколько таблиц, удерживая клавишу  &#8220;Ctrl&#8221; (Windows) или &#8220;Command&#8221;  (Mac).

en: You can then enter the Link URL and Text or choose an existing page or post.
ru: Затем можно ввести ссылку URL и текст или выбрать существующую страницу или запись.

en: You can then show the tables in your posts, on your pages, or in text widgets by using a Shortcode.
ru: Вы можете использовать эти таблицы в постах, на страницах или в текстовых виджетах, используя шорт-коды таблиц.

en: You did not select any columns!
ru: Вы не выбрали ни одного столбца!

en: You did not select any rows!
ru: Вы не выбрали ни одной строки!

en: You have activated the plugin WP-Table Reloaded, which can not be used together with TablePress.
ru: Вы активировали плагин WP-Table Reloaded, который не может быть использован на одном сайте вместе с TablePress.

en: You may insert a table into a post or page here.
ru: Здесь Вы можете вставить таблицу на страницу сайта или в запись.

en: You may now also delete your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files in the <code>wp-content</code> folder.
ru: Теперь вы можете также удалить ваши «файлы CSS пользователя» TablePress из папки <code>wp-content</code>.

en: You may now ask the network admin to delete the plugin&#8217;s folder <code>tablepress</code> from the server, if no other site in the network uses it.
ru: Сейчас Вы можете попросить администратора удалить папку плагина&#8217; <code>tablepress</code> с сервера, если более никакой сайт его не использует.

en: You may now manually delete the plugin&#8217;s folder <code>tablepress</code> from the <code>plugins</code> directory on your server or use the &#8220;Delete&#8221; link for TablePress on the WordPress &#8220;Plugins&#8221; page.
ru: Теперь вы можете вручную удалить папку плагина&#8217; <code> tablepress </code> из <code>каталога плагинов</code> на вашем сервере или использовать ссылку &#8220;Удалить&#8221; в строке TablePress на странице WordPress &#8220;Плагины&#8221;.

en: You should <a href="%s">add</a> a table to get started!
ru: Для начала Вы должны <a href="%s">добавить</a> таблицу!

en: You should <a href="%s">add</a> or <a href="%s">import</a> a table to get started!
ru: Для начала работы необходимо <a href="%s">добавить</a> или <a href="%s">импортировать</a>  таблицы!

en: You should <a href="%s">import</a> a table to get started!
ru: Для начала Вы должны <a href="%s">импортировать</a> таблицу.

en: You should add or import a table on the TablePress screens to get started!
ru: Вы должны добавить или импортировать таблицу в TablePress!

en: You will manually need to remove the plugin&#8217;s files from the plugin folder afterwards.
ru: Далее Вам будет необходимо вручную удалить файлы из папки плагин&#8217;ов.

en: Your &#8220;Custom CSS&#8221; will then be loaded inline.
ru: Ваш &#8220;CSS пользователя&#8221; будет загружен в строку.

en: Your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files have been deleted automatically.
ru: Ваши &#8220; файлы CSS пользователя TablePress &#8221;были удалены автоматически.

en: ZIP file
ru: ZIP файл

en: \t (tabulator)
ru: \t (табулятор)

en: above
ru: выше

en: below
ru: ниже

[ctx: bulk action]
en: Copy
ru: Создать копию

[ctx: bulk action]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: bulk action]
en: Export
ru: Экспортировать

[ctx: button]
en: Download Export File
ru: Сохранить файл экспорта

[ctx: button]
en: Import
ru: Импортировать

[ctx: button]
en: Import from WP-Table Reloaded
ru: Импортировать из WP-Table Reloaded

en: in a column (rowspan)
ru: к верхней (rowspan)

en: in a row (colspan)
ru: к левой (colspan)

[ctx: navigation bar]
en: Export
ru: Экспорт

[ctx: navigation bar]
en: Import
ru: Импорт

[ctx: row action]
en: Export
ru: Экспортировать
