TablePress 1.4 - en to uk_UA translation catalogue (458 entries)

en: %1$s by %2$s
uk_UA: %1$s %2$s

en: %s (thanks to %s)
uk_UA: %s (спасибі %s)

en: %s ago
uk_UA: %s тому

en: &#8220;Custom CSS&#8221; (<a href="%s">Cascading Style Sheets</a>) can be used to change the styling or layout of a table.
uk_UA: &#8220;Користувацькі CSS&#8221; (<a href="%s">Cascading Style Sheets</a>) можна використовувати для зміни стилю чи зовнішнього вигляду таблиці.

en: (Mandatory if more than one table is selected.)
uk_UA: (Необхідно, якщо вибрано більш як одну таблицю.)

en: (Only needed for CSV export.)
uk_UA: (потрібно лише для CSV експорту)

en: (no description)
uk_UA: (немає опису)

en: (no name)
uk_UA: (без назви)

en: (optional)
uk_UA: (необов'язково)

en: , (comma)
uk_UA: , (кома)

en: ; (semicolon)
uk_UA: ; (крапка з комою)

en: <!-- The table with the ID %s is empty! -->
uk_UA: <!-- Таблиця з ID %s є пустою! -->

en: <a href="%1$s">Support</a> is provided through the <a href="%2$s">WordPress Support Forums</a>.
uk_UA: <a href="%1$s">Підтримка</a> надається через <a href="%2$s">Форум Підтримки WordPress</a>.

en: <a href="%s">Donations</a> help me to continue user support and development of this <em>free</em> software &mdash; things for which I spend countless hours of my free time! Thank you very much!
uk_UA: <a href="%s">Пожертви</a> допоможуть мені продовжити підтримку та розробку цього <em>безкоштовного</em> плаґіну &mdash; заради нього я витратив незліченну кількість годин мого вільного часу! Велике Вам спасибі!

en: <a href="%s">Support</a> is provided through the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
uk_UA: <a href="%s">Підтримка</a> надається через <a href="%s">Форум Підтримки WordPress</a>.

en: <em>unknown</em>
uk_UA: <em>невідомий</em>

en: <span class="description">(recommended)</span>
uk_UA: <span class="опис">(рекомендовано)</span>

en: A description of the contents of your table.
uk_UA: Опис вмісту Вашої таблиці.

en: About
uk_UA: Про плаґін

en: About TablePress
uk_UA: Про TablePress

en: Action
uk_UA: Дія

en: Add
uk_UA: Додати

en: Add %s column(s)
uk_UA: Додати %s стовпець(і)

en: Add %s row(s)
uk_UA: Додати %s рядок(и)

en: Add New
uk_UA: Додати нову

en: Add New Table
uk_UA: Додати нову таблицю

en: Add Table
uk_UA: Додати таблицю

en: Add as new table
uk_UA: Додати у вигляді нової таблиці

en: Add, Replace, or Append?
uk_UA: Додати, замінити чи розширити?

en: Additional CSS classes for styling purposes can be entered here.
uk_UA: Додаткові CSS класи для зміни стилю можна вводити тут.

en: Additional parameters from the <a href="http://www.datatables.net/">DataTables documentation</a> to be added to the JS call.
uk_UA: Додаткові параметри з <a href="http://www.datatables.net/">документації DataTables</a>, які можна додати у виклики JS.

en: Admin menu entry
uk_UA: Пункт меню у майстерні

en: Advanced Editor
uk_UA: Розширений редактор

en: All Tables
uk_UA: Усі таблиці

en: All tables, data, and options were deleted.
uk_UA: Усі таблиці, дані та опції знищено.

en: Allan Jardine for <a href="http://www.datatables.net/">DataTables</a>,
uk_UA: Allan Jardine за <a href="http://www.datatables.net/">DataTables</a>,

en: Allow the visitor to change the number of rows shown when using pagination.
uk_UA: Дозволити відвідувачу змінювати кількість рядків на сторінці.

en: Alternating Row Colors
uk_UA: Чередування кольору рядків

en: Append rows to existing table
uk_UA: Додати рядки до існуючої таблиці

en: Apply
uk_UA: Застосувати

en: Are you really sure?
uk_UA: Ви дійсно впевнені?

en: At first, you should add or import a table.
uk_UA: Для початку потрібно додати або імпортувати таблицю.

en: Attention!
uk_UA: Увага!

en: Attention: Further action is required to save the changes to your &#8220;Custom CSS&#8221;!
uk_UA: Увага: потрібно виконати наступну дію, щоб зберегти Ваш &#8220;Користувацький CSS&#8221;!

en: Attention: Unfortunately, an error occured.
uk_UA: Увага: нажаль сталася помилка.

en: Attention: You have enabled the usage of the DataTables JavaScript library for features like sorting, search, or pagination.
uk_UA: Увага: Ви включили використання JavaScript бібліотеки DataTables для таких функцій як сортування, пошук чи розбивка на сторінки.

en: Author
uk_UA: Автор

en: Author and License
uk_UA: Автор і ліцензія

en: Back to the List of Tables
uk_UA: Назад до списку таблиць

en: Be aware that for the CSV and HTML formats only the table data, but no table options are exported!
uk_UA: Майте на увазі, що CSV та HTML лише форматують дані таблиці, та не експортують її властивості!

en: Be aware that the functions of the DataTables JavaScript library will not work on tables which have combined cells.
uk_UA: Майте на увазі, що функції JavaScript бібліотеки DataTables не будуть працювати із таблицями, котрі мають об'єднані комірки.

en: Be very careful with this and only click the button if you know what you are doing!
uk_UA: Будьте дуже обережними і натискайте на кнопку лише, якщо знаєте, що робите!

en: Because of CSS styling in your theme, the table might look different on your page!
uk_UA: Таблиця може виглядати інакше через CSS стилі використані у Вашій темі!

en: Because of this error, the table can not be edited at this time, to prevent possible further data loss.
uk_UA: Через цю помилку, щоб запобігти можливій втраті даних, редагувати таблицю не можна.

en: Before asking for support, please carefully read the <a href="%s">Frequently Asked Questions</a>, where you will find answers to the most common questions, and search through the forums.
uk_UA: Перед тим, як звернутися по допомогу, будь ласка, уважно ознайомтеся із <a href="%s">Поширеними Запитаннями</a>, де ви знайдете відповіді до найбільш загальних питань, а також пошукайте на форумах.

en: Before doing this, it is highly recommended to read the <a href="%s">migration guide</a> on the TablePress website.
uk_UA: Перед тим як це робити, радимо почитати <a href="%s">інструкцію по міграції</a> на сайті TablePress.

en: Brazilian Portuguese
uk_UA: португальська (Бразилія)

en: Bulk Actions
uk_UA: Групові дії

en: CSV - Character-Separated Values
uk_UA: CSV - значення, розділені символом

en: CSV Delimiter
uk_UA: Розділювач CSV

en: Cancel
uk_UA: Відмінити

en: Changes are being saved...
uk_UA: Збереження змін...

en: Chinese (Simplified)
uk_UA: китайська (спрощена)

en: Chinese (Taiwan)
uk_UA: китайська (Тайвань)

en: Click the &#8220;%1$s&#8221; button for the desired table to automatically insert the<br />corresponding Shortcode (%2$s) into the editor.
uk_UA: Клацніть кнопку &#8220;%1$s&#8221; для потрібної таблиці, щоб автоматично вставити <br />відповідну абревіатуру (%2$s) у редактор.

en: Click the &#8220;%s&#8221; button to insert the image.
uk_UA: Клацніть кнопку &#8220;%s&#8221;, щоб вставити малюнок.

en: Click the corresponding links within the list to edit, copy, delete, or preview a table.
uk_UA: Щоб редагувати, скопіювати, знищити чи переглянути таблицю, клацніть по відповідному посиланні у списку.

en: Combine cells
uk_UA: Об'єднати комірки

en: Combining consecutive cells within the same column is called &#8220;rowspanning&#8221;.
uk_UA: Об'єднування послідовних комірок у одному стовпці називають &#8220;colspanning&#8221;.

en: Combining consecutive cells within the same row is called &#8220;colspanning&#8221;.
uk_UA: Об'єднування послідовних комірок у одному рядку називають &#8220;colspanning&#8221;.

en: Connection Information
uk_UA: Інформація про з'єднання

en: Copy
uk_UA: Копіювати

en: Copy &#8220;%s&#8221;
uk_UA: Скопіювати &#8220;%s&#8221;

en: Copy Table
uk_UA: Скопіювати таблицю

en: Copy of %s
uk_UA: Копія %s

en: Create a ZIP archive.
uk_UA: Створити ZIP архів

en: Credits and Thanks
uk_UA: Честь і хвала

en: Custom CSS
uk_UA: Користувацькі CSS

en: Custom Commands
uk_UA: Власні команди

en: Czech
uk_UA: чеська

en: Debug and Version Information
uk_UA: Відлагодження та інформація про версію

en: Delete
uk_UA: Вилучити

en: Delete &#8220;%s&#8221;
uk_UA: Вилучити &#8220;%s&#8221;

en: Delete Table
uk_UA: Вилучити таблицю

en: Description
uk_UA: Опис

en: Did you know? You can drag and drop rows and columns via the row number and the column title. And the arrows next to the column title can be used for sorting.
uk_UA: Чи Вам відомо? Ви можете перетягувати рядки і стовпці за номер рядка та назву стовпця. А стрілки, розташовані поруч від назви стовця, можна використовувати для сортування.

en: Do you really want to change the Table ID? All Shortcodes for this table in your pages and posts will have to be adjusted!
uk_UA: Ви дійсно хочете змінити ID таблиці? Потрібно буде оновити усі абревіатури цієї таблиці у дописах та сторінках!

en: Do you really want to delete the selected column? | Do you really want to delete the selected columns?
uk_UA[0]: Ви справді хочете знищити вибраний стовпець?
uk_UA[1]: Ви справді хочете знищити вибрані стовпці?
uk_UA[2]: Ви справді хочете знищити вибрані стовпці?

en: Do you really want to delete the selected row? | Do you really want to delete the selected rows?
uk_UA[0]: Ви справді хочете знищити вибраний рядок?
uk_UA[1]: Ви справді хочете знищити вибрані рядки?
uk_UA[2]: Ви справді хочете знищити вибрані рядки?

en: Do you really want to delete this table? | Do you really want to delete these tables?
uk_UA[0]: Ви дійсно хочете знищити цю таблицю?
uk_UA[1]: Ви дійсно хочете знищити ці таблиці?
uk_UA[2]: Ви дійсно хочете знищити ці таблиці?

en: Do you really want to uninstall TablePress and delete ALL data?
uk_UA: Ви дійсно хочете деінсталювати TablePress та знищити УСІ дані?

en: Do you want to proceed and automatically turn off the usage of DataTables for this table?
uk_UA: Ви хочете продовжити і автоматично вимкнути використання DataTables для цієї таблиці?

en: Documentation
uk_UA: Документація

en: Donate
uk_UA: Пожертвувати

en: Donations and good ratings encourage me to further develop the plugin and to provide countless hours of support. Any amount is appreciated! Thanks!
uk_UA: Пожертви та хороші оцінки заохочують мене продовжувати розробку плаґіну та надавати безліч годин підтримки. Будь-яка сума високо цінується! Дякую!

en: Due to the configuration of your server, TablePress was not able to automatically save your &#8220;Custom CSS&#8221; to a file.
uk_UA: Через налаштування серверу TablePress не може автоматично зберегти у файл Ваш &#8220;Користувацький CSS&#8221;.

en: Duplicate
uk_UA: Дублювати

en: Dutch
uk_UA: голандська

en: Each table has a unique ID that needs to be adjusted in that Shortcode.
uk_UA: Кожна таблиця має унікальний ID, який потрібно підстивляти у шаблон абревіатури.

en: Edit
uk_UA: Редагувати

en: Edit &#8220;%s&#8221;
uk_UA: Ретагувати &#8220;%s&#8221;

en: Edit Table
uk_UA: Редагувати таблицю

en: Enable horizontal scrolling, to make viewing tables with many columns easier.
uk_UA: Включіть горизонтальну прокрутку для того, щоб полегшити перегляд таблиць із багатьма рядками.

en: Enable pagination of the table (viewing only a certain number of rows at a time) by the visitor.
uk_UA: Дозволити відвідувачам переглядати таблицю по сторінках (одночасний перегляд лише певної кількості рядків).

en: Enable sorting of the table by the visitor.
uk_UA: Дозволити сортування таблиці відвідувачами.

en: Enable the table information display, with information about the currently visible data, like the number of rows.
uk_UA: Показувати інформацію про видимі дані (таку, як кількість видимих рядків).

en: Enable the visitor to filter or search the table. Only rows with the search word in them are shown.
uk_UA: Дозволяти відвідувачам фільтрувати або шукати таблиці. Показуються лише рядки де присутнє слово пошуку.

en: English
uk_UA: англійська

en: Enter Description here
uk_UA: Додайте опис сюди

en: Enter Table Name here
uk_UA: Додайте назву таблиці сюди

en: Error: Existing WP-Table Reloaded tables were not found in the database.
uk_UA: Помилка: у базі даних не знайдено таблиць WP-Table Reloaded.

en: Error: Import of ZIP files is not available on this server.
uk_UA: Помилка: імпорт ZIP архівів не доступний на цьому сервері.

en: Error: Options could not be saved.
uk_UA: Помилка: не можливо зберегти опції.

en: Error: The WP-Table Reloaded Dump File could not be imported!
uk_UA: Помилка: неможливо імпортувати дамп-файл WP-Table Reloaded!

en: Error: The ZIP file could not be created.
uk_UA: Помилка: неможливо створити ZIP архів.

en: Error: The ZIP file could not be opened.
uk_UA: Помилка: не можливо відкрити ZIP архів.

en: Error: The data for the import is invalid.
uk_UA: Помилка: дані імпортування пошкоджено.

en: Error: The data in the ZIP file is invalid.
uk_UA: Помилка: дані ZIP архіву пошкоджені.

en: Error: The export failed.
uk_UA: Помилка: експорт не вдався.

en: Error: The import failed.
uk_UA: Помилка: не вдалося імпортувати.

en: Error: The internal data of this table is corrupted!
uk_UA: Помилка: внутрішні дані таблиці пошкоджені!

en: Error: The source for the import is invalid or could not be accessed.
uk_UA: Помилка: джерело імпорту пошкоджене або до нього немає доступу.

en: Error: The table could not be added.
uk_UA: Помилка: не можливо додати таблицю.

en: Error: The table could not be copied.
uk_UA: Помилка: не можливо скопіювати таблцю.

en: Error: The table could not be deleted.
uk_UA: Помилка: не можливо знищити таблицю.

en: Error: The table could not be saved.
uk_UA: Помилка: не можливо зберегти таблицю.

en: Error: The tables from WP-Table Reloaded could not be imported.
uk_UA: Помилка: неможливо імпортувати таблиці з WP-Table Reloaded.

en: Error: This bulk action is invalid!
uk_UA: Помилка: ця групова дія неможлива!

en: Error: This table could not be loaded!
uk_UA: Помилка: неможливо завантажити цю таблицю!

en: Error: You did not select any tables!
uk_UA: Помилка: не вибрано жодної таблиці!

en: Error: You did not select what to import from WP-Table Reloaded!
uk_UA: Помилка: не вибрано що потрібно імпортувати із WP-Table Reloaded!

en: Error: You did not specify a valid table ID.
uk_UA: Помилка: не вказано прийнятний ID таблиці.

en: Error: You selected to replace or append to an existing table, but did not select a table.
uk_UA: Помилка: не вибрано таблицю, котру потрібно замінити чи розширити.

en: Export &#8220;%s&#8221;
uk_UA: Експортувати &#8220;%s&#8221;

en: Export Format
uk_UA: Формат експорту

en: Export Table
uk_UA: Експортувати таблицю

en: Export Tables
uk_UA: Експорт таблиць

en: Export a Table
uk_UA: Експортувати таблицю

en: Exporting a table allows you to use it in other programs, like spreadsheets applications.
uk_UA: Експорт таблиці дозволяє використовувати її у інших програмах таких, як електронні таблиці.

en: Extra CSS Classes
uk_UA: Додадкові CSS класи

en: FAQ
uk_UA: ЧаП

en: Features of the DataTables JavaScript library
uk_UA: Функції JavaScript бібліотеки DataTables

en: File URL
uk_UA: URL файлу

en: File Upload
uk_UA: Завантаження файлу

en: File on server
uk_UA: Файл на сервері

en: Finnish
uk_UA: фінська

en: For advanced use only.
uk_UA: Лише для досвідчених користувачів.

en: For example, you can insert things like text, images, or links into the table, or change the used table features. You can also insert, delete, move, hide, and swap columns and rows.
uk_UA: Для прикладу, у таблицю можна вставити текст, малюнки або посилання, або змінити властивості таблиці. Також можна вставити, знищити, перемістити, заховати чи поміняти місцями стовпці та рядки.

en: For more information:
uk_UA: Додаткова інформація:

en: For technical information, please see the <a href="%s">documentation</a>.
uk_UA: Технічну інформацію можна отримати у <a href="%s">документації</a>.

en: For the JSON format, the table data and the table options are exported.
uk_UA: У форматі JSON експортуються і дані таблиці, і її властивості.

en: For this, each table is given certain CSS classes that can be used as CSS selectors.
uk_UA: Для цього кожній таблиці надаються певні класи CSS, які можна використати як CSS перемикачі.

en: French
uk_UA: французька

en: Frequently Asked Questions
uk_UA: Часті Питання

en: Frontend Options
uk_UA: Опції інтерфейсу

en: Frontend Options influence the styling of tables in pages, posts, or text widgets, by defining which CSS code shall be loaded.
uk_UA: Через вибір коду CSS, який потрібно завантажити, опції інтерфейсу впливають на стиль таблиці у дописах, сторінках чи текстових віджетах.

en: German
uk_UA: німецька

en: Go to &#8220;Plugins&#8221; page
uk_UA: Перейти на сторінку &#8220;Плаґіни&#8221;

en: Go to Dashboard
uk_UA: Перейти до адміністрування

en: HTML - Hypertext Markup Language
uk_UA: HTML - мова розмітки гіпертекстових документів

en: Hebrew
uk_UA: іврит

en: Help and Support
uk_UA: Допомога та підтримка

en: Help on combining cells
uk_UA: Допомога у об'єднанні комірок

en: Hi, my name is Tobias, I&#8217;m the developer of the TablePress plugin.
uk_UA: Привіт, мене звати Тобіас, я розробник плаґіну TablePress.

en: Hide
uk_UA: Сховати

en: Hide this message
uk_UA: Заховати це повідомлення

en: Highlight a row while the mouse cursor hovers above it by changing its background color.
uk_UA: Підсвітити рядок, змінивши колір фону, доки на рядок наведено курсор миші.

en: Horizontal Scrolling
uk_UA: Горизонтальна прокрутка

en: I already donated.
uk_UA: Я вже пожертвував.

en: I want to use TablePress in this language: %s
uk_UA: Я хочу використовувати TablePress такою мовою: %s

en: Icelandic
uk_UA: ісландська

en: If WP-Table Reloaded is installed on this site, the &#8220;WordPress database&#8221; option is recommended.
uk_UA: Якщо на цьому сайті встановлено WP-Table Reloaded, рекомендується опція &#8220;база даних WordPress database&#8221;.

en: If everything works and you are satisfied with the results of managing your %s table, isn&#8217;t that worth a coffee or two? | If everything works and you are satisfied with the results of managing your %s tables, isn&#8217;t that worth a coffee or two?
uk_UA[0]: Якщо усе працює і Ви задоволені результатом керування Вашою таблицею %s, чи не вартує це однієї чи двох чашок кави?
uk_UA[1]: Якщо усе працює і Ви задоволені результатом керування Вашою таблицею %s, чи не вартує це однієї чи двох чашок кави?
uk_UA[2]: Якщо усе працює і Ви задоволені результатом керування Вашою таблицею %s, чи не вартує це однієї чи двох чашок кави?

en: If you choose more than one table, the exported files will automatically be stored in a ZIP archive file.
uk_UA: Якщо вибрано більш як одну таблицю, експортовані фали будуть збережені у ZIP архів.

en: If you do not find an answer there, please <a href="%s">open a new thread</a> in the WordPress Support Forums.
uk_UA: Якщо Ви не знайшли відповіді там, будьте ласкаві <a href="%s">відкрийте нове обговорення</a> у Форумі Підтримки WordPress.

en: If you encounter any questions or problems, please visit the <a href="%1$s">FAQ</a>, the <a href="%2$s">documentation</a>, and the <a href="%3$s">Support</a> section on the <a href="%4$s">plugin website</a>.
uk_UA: Якщо у Вас виникнуть якісь питання або труднощі, будь ласка, відвідайте <a href="%1$s">ЧаП</a>, <a href="%2$s">документацію</a>, та секцію <a href="%3$s">підтримки</a> на <a href="%4$s">сайті плаґіну</a>.

en: If you like the new features and enhancements, <a href="%s">giving a donation</a> towards the further support and development of TablePress is recommended. Thank you!
uk_UA: Якщо Вам до вподоби нові функції та покращення, радимо <a href="%s">підтримати</a> подальшу підтримку та розробку TablePress. Дякую!

en: If you like the plugin, <a href="%1$s"><strong>a donation</strong></a> is recommended.
uk_UA: Якщо Вам до вподоби цей плаґін, радимо <a href="%1$s"><strong>підтримати</strong></a>.

en: If you like the plugin, <a href="%s"><strong>giving a donation</strong></a> is recommended.
uk_UA: Якщо Вам сподобався плаґін, радимо <a href="%s"><strong>підтримати</strong></a>.

en: If you want to import tables from another site, create a &#8220;WP-Table Reloaded Dump File&#8221; there and upload it below, after choosing &#8220;WP-Table Reloaded Dump File&#8221;.
uk_UA: Якщо потрібно імпортувати таблиці з іншого сайту, створіть там &#8220;WP-Table Reloaded дамп-файл&#8221; і завантажте його нижче, вибравши &#8220;WP-Table Reloaded дамп-файл&#8221;.

en: If you want to show your tables anywhere else in your theme, you can use a Template Tag function.
uk_UA: Якщо потрібно показати таблицю деінде у Вашій темі, можна скористатись функцією шаблонних тегів (Template Tag).

en: Import Format
uk_UA: Формат імпорту

en: Import Source
uk_UA: Джерело імпорту

en: Import Tables
uk_UA: Імпорт Таблиць

en: Import a Table
uk_UA: Імпортувати таблицю

en: Import all tables and their settings from WP-Table Reloaded.
uk_UA: Імпортувати усі таблиці та їх налаштування із WP-Table Reloaded.

en: Import data
uk_UA: Дані для імпорту

en: Import from WP-Table Reloaded
uk_UA: Імпорт з WP-Table Reloaded

en: Import of HTML files is not available on your server.
uk_UA: Імпорт HTML файлів на Вашому сервері не доступний.

en: Import styling
uk_UA: Імпортувати стилі

en: Import tables
uk_UA: Імпорт таблиць

en: Import your tables from WP-Table Reloaded
uk_UA: Імпортуйте Ваші таблиці з WP-Table Reloaded

en: Imported from Manual Input
uk_UA: Імпортовано з ручного вводу

en: In the User Options, every TablePress user can choose the position of the plugin in his WordPress admin menu, and his desired plugin language.
uk_UA: У опціях користувача можна вибрати розташування плаґіну у меню майстерні WordPress та його мову.

en: Info
uk_UA: Інфо

en: Information on available CSS selectors can be found in the <a href="%s">documentation</a>.
uk_UA: Інформацію про доступні CSS перемикачі можна знайти у <a href="%s">документації</a>.

en: Insert
uk_UA: Вставити

en: Insert Image
uk_UA: Вставити малюнок

en: Insert Link
uk_UA: Вставити посилання

[ctx: Insert Link dialog]
en: (no title)
uk_UA: (без назви)

[ctx: Insert Link dialog]
en: Add Link
uk_UA: Додати посилання

[ctx: Insert Link dialog]
en: Insert/edit link
uk_UA: Вставити/редагувати посилання

[ctx: Insert Link dialog]
en: Link Text
uk_UA: Текст посилання

[ctx: Insert Link dialog]
en: No matches found.
uk_UA: Жодного збігу.

[ctx: Insert Link dialog]
en: Update
uk_UA: Оновити

en: Insert Shortcode
uk_UA: Вставити абревіатуру

en: Insert a Table from TablePress
uk_UA: Вставити таблицю із TablePress

en: Insert into Post
uk_UA: Вставити у допис

en: Insert into Table
uk_UA: Вставити до таблиці

en: It is licensed as Free Software under GNU General Public License 2 (GPL 2).
uk_UA: Він постачається як вільне програмне забезпечення на основі GNU General Public License 2 (GPL 2).

en: It is recommended that you create a backup of the tables (by exporting the tables in the JSON format), in case you later change your mind.
uk_UA: Рекомендуємо зробити резервну копію таблиць (експортувавши таблиці у фрматі JSON), на випадок, якщо Ви передумаєте.

en: It is strongly recommended that you switch from WP-Table Reloaded to TablePress, which not only fixes many problems, but also has more and better features than WP-Table Reloaded.
uk_UA: Радимо перейти з WP-Table Reloaded на TablePress, який не тільки виправляє багато проблем, але й має більше і кращі функції.

en: Italian
uk_UA: італійська

en: JSON - JavaScript Object Notation
uk_UA: JSON - об'єктний запис JavaScript

en: Japanese
uk_UA: японська

en: Last Modified
uk_UA: Остання зміна

en: Last Modified By
uk_UA: Остання зміна

en: Latvian
uk_UA: латвійська

en: List of Tables
uk_UA: Список таблиць

en: Load these &#8220;Custom CSS&#8221; commands to influence the table styling:
uk_UA: Завантажте ці &#8220;Користувацькі CSS&#8221; команди для того, щоб вплинути на стиль таблиці:

en: Manual Input
uk_UA: Ввести вручну

en: More Information and Documentation
uk_UA: Більше інформації та документація

en: More information about TablePress can be found on the <a href="%1$s">plugin&#8217;s website</a> or on its page in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
uk_UA: Більше інформації про TablePress можна знайти на <a href="%1$s">веб-сайті плаґіну</a> або на його сторінці у <a href="%s">Каталозі Плаґінів WordPress</a>.

en: More information about TablePress can be found on the <a href="%s">plugin&#8217;s website</a> or on its page in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
uk_UA: Більше інформації про TablePress можна знайти на <a href="%s">веб-сайті праґіну</a> або на його сторінці у <a href="%s">Директорії Плаґінів WordPress</a>.

en: No problem! I still hope you enjoy the benefits that TablePress adds to your site. If you should change your mind, you&#8217;ll always find the &#8220;Donate&#8221; button on the <a href="%s">TablePress website</a>.
uk_UA: Без проблем! Сподіваюсь Вам сподобались нові можливості, які TablePress надає Вашому сайту. Якщо Ви зміните свою думку, Ви завжди можете знайти кнопку &#8220;Пожертвувати&#8221; на <a href="%s">веб-сайті TablePress</a>.

en: No tables found.
uk_UA: Таблиць не знайдено.

en: No, thanks. Don&#8217;t ask again.
uk_UA: Ні, дякую. Більше не питайте.

en: Note: Support for ZIP file creation seems not to be available on this server.
uk_UA: Примітка: здається на цьому сервері підтримується створення ZIP архівів.

en: Notice: Not all selected tables could be copied!
uk_UA: Примітка: не всі вибрані таблиці можуть бути скопійовані!

en: Notice: Not all selected tables could be deleted!
uk_UA: Примітка: не всі вибрані таблиці можуть бути знищені!

en: Number of Columns
uk_UA: Кількість стовпців

en: Number of Rows
uk_UA: Кількість рядків

en: OK
uk_UA: Гаразд

en: On this screen, you can edit the content and structure of the table with the ID %s.
uk_UA: На цій сторінці можна змінювати вміст і структуру таблиці з ID %s.

en: Options saved successfully, but &#8220;Custom CSS&#8221; was not saved to file.
uk_UA: Опції успішно збережено, але &#8220;Користувацький CSS&#8221; не був збережений у файл.

en: Options saved successfully.
uk_UA: Опції успішно збережено.

en: Other Actions
uk_UA: Інші дії

en: Pagination
uk_UA: Розбивка на сторінки

en: Pagination Length Change
uk_UA: Зміна розбивки на сторінки

en: Please also ask him to delete your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files from the server.
uk_UA: Будьте ласкаві, також попросіть його витерти Ваші &#8220;Користувацькі CSS&#8221; файли TablePress на сервері.

en: Please click into the cell that you want to add a link to.
uk_UA: Будь ласка, клацніть у комірку, в яку хочете додати посилання.

en: Please click into the cell that you want to add an image to.
uk_UA: Будь ласка клацніть у комірку, в яку хочете додати малюнок.

en: Please click into the cell that you want to edit using the &#8220;Advanced Editor&#8221;.
uk_UA: Будь ласка, клацніть у комірку, яку потрібно відредагувати &#8220;Розширеним редактором&#8221;.

en: Please follow the <a href="%s">migration guide</a> to move your tables and then deactivate WP-Table Reloaded!
uk_UA: Будь ласка слідуйте вказівкам <a href="%s">інструкції по міграції</a> для того, щоб перемістити Ваші таблиці, а потім деактивуйте WP-Table Reloaded!

en: Please note that invalid CSS code will be stripped, if it can not be corrected automatically.
uk_UA: Зауважте, що CSS код з помилками буде вилучено, якщо його неможливо виправити автоматично.

en: Please provide this information in bug reports and support requests.
uk_UA: Будь ласка, надавайте цю інформацію у повідомленнях про помилки та запитах про підтримку.

en: Please rate and review the plugin in the <a href="%s">WordPress Plugin Directory</a>.
uk_UA: Будь ласка, оцініть плаґін та залишіть відгук про нього у <a href="%s">Директорії Плаґінів WordPress</a>.

en: Please read the <a href="%s">release announcement</a> for more information.
uk_UA: Прошу ознайомитись із <a href="%s">описом випуску</a>.

en: Please see the <a href="%s">TablePress FAQ page</a> for further instructions.
uk_UA: З наступними інструкціями, будь ласка, ознайомтеся на <a href="%s">сторінці TablePress FAQ</a>.

en: Please see the <a href="%s">documentation</a> for a list of these selectors and for styling examples.
uk_UA: Будь ласка, ознайомтеся із <a href="%s">документацією</a>, щоб дізнатися список перемикачів та приклади стилів.

en: Plugin Language
uk_UA: Мова плаґіну

en: Plugin Options
uk_UA: Опції плаґіну

en: Plugin Purpose
uk_UA: Призначення плаґіну

en: Plugin page
uk_UA: Сторінка плаґіну

en: Polish
uk_UA: польська

en: Preview
uk_UA: Попередній перегляд

en: Print Table Description
uk_UA: Показати опис таблиці

en: Print Table Name
uk_UA: Показати ім'я таблиці

en: Proceed without saving &#8220;Custom CSS&#8221; to a file
uk_UA: Продовжити не зберігаючи у файл &#8220;Користувацький CSS&#8221;

en: Proceed without saving a file
uk_UA: Продовжити без збереження файлу

en: Regularly exporting tables is also recommended as a backup of your data.
uk_UA: Рекомендується регулярно експортувати таблиці з метою резервного збереження даних.

en: Repeat this to add the keyword to all cells that shall be connected.
uk_UA: Повторіть цю процедуру, для того, щоб додати ключове слово у всі комірки, які потрібно з'єднати.

en: Replace existing table
uk_UA: Замінити існуючу таблицю

en: Row Hover Highlighting
uk_UA: Підсвітка рядка при наведенні

en: Russian
uk_UA: російська

en: Save Changes
uk_UA: Зберегти зміни

en: Saving failed
uk_UA: Не можливо зберегти

en: Saving successful
uk_UA: Успішно збережено

en: Search Tables
uk_UA: Шукати таблиці

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
uk_UA: Результати пошуку для &#8220;%s&#8221;

en: Search/Filtering
uk_UA: Пошук/Фільтрування

en: Select all
uk_UA: Вибрати всі

en: Select file
uk_UA: Вибрати файл

en: Select:
uk_UA: Виберіть:

en: Selected columns
uk_UA: Вибрані стовпці

en: Selected rows
uk_UA: Вибрані рядки

en: Serbian
uk_UA: сербська

en: Server Path to file
uk_UA: Шлях до файлу на сервері

en: Shortcode
uk_UA: Абревіатура

en: Show
uk_UA: Показати

en: Show %s rows per page.
uk_UA: Показувати %s рядків на сторінці.

en: Show Shortcode
uk_UA: Показати абревіатуру

en: Show a preview of &#8220;%s&#8221;
uk_UA: Показати попередній перегляд для &#8220;%s&#8221;

en: Show the table description %s the table.
uk_UA: Показати опис таблиці %s таблицею.

en: Show the table name %s the table.
uk_UA: Показати ім&#8217;я таблиці %s таблицею.

en: Sincerly, Tobias
uk_UA: Щиро, Тобіас

en: Slovak
uk_UA: словацька

en: Sort ascending
uk_UA: Висхідне сортування

en: Sort descending
uk_UA: Низхідне сортування

en: Sorting
uk_UA: Сортування

en: Spanish
uk_UA: іспанська

en: Special Thanks go to:
uk_UA: Особлива подяка:

en: Support
uk_UA: Підтримка

en: Support TablePress with your donation!
uk_UA: Підтримайте TablePress пожертвуванням!

en: Support the plugin with your <a href="%s">donation</a>!
uk_UA: <a href="%s">Підтримайте</a> цей плаґін!

en: Sure, I&#8217;ll buy you a coffee and support TablePress!
uk_UA: Звісно я куплю Вам кави та підтримаю TablePress!

en: Table
uk_UA: Таблиця

en: Table Content
uk_UA: Вміст таблиці

en: Table Foot Row
uk_UA: Нижній рядок таблиці

en: Table Head Row
uk_UA: Верхній рядок таблиці

en: Table ID
uk_UA: ID таблиці

en: Table Information
uk_UA: Інформація про таблицю

en: Table Manipulation
uk_UA: Керування таблицею

en: Table Name
uk_UA: Назва таблиці

en: Table Options
uk_UA: Опції таблиці

en: Table cells can span across more than one column or row.
uk_UA: Комірки таблиці можуть простягатися більш як на один стовпець чи рядок.

en: Table to replace or append to
uk_UA: Таблиця, яку потрібно замінити чи розширити

en: TablePress Feature: Import from WP-Table Reloaded
uk_UA: Функція TablePress: імпорт з WP-Table Reloaded

en: TablePress Feature: Moving rows and columns
uk_UA: Властивість TablePress: Переміщення ридків і стовпців

en: TablePress Help
uk_UA: Допомога по TablePress

en: TablePress Table
uk_UA: Таблиця TablePress

en: TablePress allows you to create and manage tables in the admin area of WordPress.
uk_UA: TablePress допомагає створювати таблиці та керувати ними у адміністративній частині WordPress.

en: TablePress can import tables from existing data, like from a CSV, XLS, or XLSX file from a spreadsheet application (e.g. Excel), an HTML file resembling a webpage, or its own JSON format.
uk_UA: TablePress може імпортувати таблиці з CSV, XLS чи XLSX файлів, з еклектронних таблиць (пр. Excel), HTML файлів схожих на веб-сторінки, або з власного JSON формату.

en: TablePress enables you to create and manage tables in your posts and pages, without having to write HTML code, and it adds valuable functions for your visitors.
uk_UA: TablePress дозволяє свторювати та керувати таблицями у Ваших дописах та сторінках без написання HTML коду та надає зручні функції користувачам.

en: TablePress has several options which affect the plugin&#8217;s behavior in different areas.
uk_UA: TablePress має деякі опції, що впливають на поведінку плаґіну в різних областях.

en: TablePress shall be shown in this section of my admin menu: %s
uk_UA: Показувати TablePress у цій секції меню моєї майстерні: %s

en: TablePress was uninstalled successfully.
uk_UA: TablePress успішно деінстальовано.

en: Tables
uk_UA: Таблиці

en: Tables can be styled by changing and adding CSS commands.
uk_UA: Таблиці можна стилізувати змінюючи та додаючи команди CSS.

en: Tables may contain text, numbers and even HTML (e.g. to include images or links).
uk_UA: Таблиці можуть містити текст, числа і навіть HTML (наприклад малюнки або посилання).

en: Tables to Export
uk_UA: Таблиці для експортування

en: Thank you for updating to TablePress %s!
uk_UA: Дякую за оновлення до TablePress %s!

en: Thank you for using <a href="http://tablepress.org/">TablePress</a>.
uk_UA: Дякуємо Вам за користування <a href="http://tablepress.org/">TablePress</a>.

en: Thank you for using TablePress for the first time!
uk_UA: Дякуємо, що вперше користуєтесь TablePress!

en: Thank you to all donors, contributors, supporters, reviewers and users of the plugin!
uk_UA: Дякую усім донорам, учасникам, вболівальникам, рецензентам та користувачам плаґіну!

en: Thank you very much! Your donation is highly appreciated. You just contributed to the further development of TablePress!
uk_UA: Дуже дякую! Ваша допомога дуже важлива! Ви щойно долучились до розвитку TablePress!

en: Thanks for using it! You&#8217;ve installed TablePress over a month ago.
uk_UA: Дякую за користуваня ним! Ви встановили TablePress більше місяця тому.

en: Thanks to the translators:
uk_UA: Спасибі перекладачам:

en: The Media Library will open, where you can select or upload the desired image or enter the image URL.
uk_UA: Відкриється Медіа Бібліотека, де можна вибрати або завантажити малюнок або ввести URL малюнка.

en: The Table ID &#8220;0&#8221; is not supported. Please enter a different Table ID!
uk_UA: ID таблиці &#8220;0&#8221; не підтримується. Будь ласка, введіть інший ID таблиці!

en: The Table ID can only consist of letters, numbers, hyphens (-), and underscores (_).
uk_UA: ID таблиці може містити лише букви, цифри, дефіс (-) та підкреслення (_).

en: The Table ID field can not be empty. Please enter a Table ID!
uk_UA: ID таблиці не може бути порожнім. Будь ласка, введіть ID таблиці!

en: The Table Preview could not be loaded.
uk_UA: Неможливо завантажити попередній перегляд таблиці.

en: The Table Preview is being loaded...
uk_UA: Завантажується попередній перегляд таблиці...

en: The WP-Table Reloaded &#8220;Custom CSS&#8221; was imported successfully.
uk_UA: &#8220;Користувацькі CSS&#8221; для WP-Table Reloaded успішно імпортовано.

en: The background colors of consecutive rows shall alternate.
uk_UA: Кольори фону послідовних рядків повинні чередуватись.

en: The changes to this table were not saved yet and will be lost if you navigate away from this page.
uk_UA: Зміни до цієї таблиці ще не збережені та будуть втрачені, якщо Ви покинете цю сторінку.

en: The copied table has the table ID &#8220;%s&#8221;.
uk_UA: ID скопійованої таблиці &#8220;%s&#8221;.

en: The entered value in the field &#8220;Extra CSS classes&#8221; is invalid.
uk_UA: Введено недійсне значення у поле &#8220;Додаткові класи CSS&#8221;.

en: The entered value in the field &#8220;Pagination Entries&#8221; is not a number.
uk_UA: У поле &#8220;Pagination Entries&#8221; потрібно ввести числове значення.

en: The features of the DataTables JavaScript library are also not available or visible in this preview!
uk_UA: Функії JavaScript бібліотеки DataTables не доступні або їх не видно у цьому попередньому перегляді!

en: The first row of the table is the table header.
uk_UA: Перший рядок таблиці є заголовком.

en: The following error was registered: <code>%s</code>.
uk_UA: Зареєстровано наступну помилку: <code>%s</code>.

en: The imported file contains errors:
uk_UA: Імпортований файл містить помилки:

en: The internal data of table &#8220;%1$s&#8221 (ID %2$s) is corrupted.
uk_UA: Дані таблиці &#8220;%1$s&#8221 (ID %2$s) пошкоджені.

en: The last row of the table is the table footer.
uk_UA: Останній рядок таблиці є підсумковим.

en: The name or title of your table.
uk_UA: Ім'я або назва Вашої таблиці

en: The number of columns in your table.
uk_UA: Кількість стовпців у Вашій таблиці.

en: The number of rows in your table.
uk_UA: Кількість рядків у Вашій таблиці.

en: The plugin ships with default CSS stylesheets, which can be customized with own code or replaced with other stylesheets.
uk_UA: Плаґін постачається із типовими стилями CSS, які можна підігнати до власного коду або замінити іншими.

en: The preview could not be loaded.
uk_UA: Не можливо завантажити попередній перегляд.

en: The table could not be loaded.
uk_UA: Не можливо завантажити таблицю.

en: The table was added successfully.
uk_UA: Таблицю успішно додано.

en: The table was copied successfully. | The tables were copied successfully.
uk_UA[0]: Таблиця успішно скопійована.
uk_UA[1]: Таблиці успішно скопійовані.
uk_UA[2]: Таблиці успішно скопійовані.

en: The table was deleted successfully. | The tables were deleted successfully.
uk_UA[0]: Таблицю успішно знищено.
uk_UA[1]: Таблиці успішно знищено.
uk_UA[2]: Таблиць успішно знищено.

en: The table was imported successfully from WP-Table Reloaded.
uk_UA: Таблицю успішно імпортовано із WP-Table Reloaded.

en: The table was imported successfully.
uk_UA: Таблицю успішно імпортовано.

en: The table was saved successfully, and the table ID was changed.
uk_UA: Таблицю успішно збережено та змінено ID таблиці.

en: The table was saved successfully, but the table ID could not be changed!
uk_UA: Таблицю успішно збережено, але неможливо змінити ID таблиці!

en: The table was saved successfully.
uk_UA: Таблицю успішно збережено.

en: The tables were imported successfully from WP-Table Reloaded.
uk_UA: Успішно імпортовано таблиці з WP-Table Reloaded.

en: The tables were imported successfully.
uk_UA: Таблиці успішно імпортовані!

en: The value for the number of columns is invalid!
uk_UA: Неможливе значення кількості стовпців!

en: The value for the number of rows is invalid!
uk_UA: Неможливе значення для кількості рядків!

en: Then you can edit your data or change the structure of your table (e.g. by inserting, deleting, moving, or swaping rows or columns or sorting them) and select specific table features like alternating row colors or whether to print the name or description, if you want.
uk_UA: Далі, якщо захочете, Ви можете редагувати дані або змінювати структуру таблиці (додаючи, знищуючи, посуваючи або міняючи рядки чи стовпці або сортуючи їх) та вибирати такі властивості таблиці як змінні кольори рядка або чи показувати назву та опис.

en: These features and options are only available, when the &#8220;%1$s&#8221; checkbox in the &#8220;%2$s&#8221; section is checked.
uk_UA: Ці функції та опції доступні, лише коли встановлено прапорець &#8220;%1$s&#8221; у секції &#8220;%2$s&#8221;.

en: This field can only contain letters, numbers, spaces, hyphens (-), and underscores (_).
uk_UA: Це поле може містити лише літери, числа, пробіли, дефіси (-) та підкреслення (_).

en: This field must contain a positive number.
uk_UA: Це поле повинно містити додатнє число.

en: This is NOT the place to enter <a href="%s">Custom CSS</a> code!
uk_UA: Це НЕ місце для введення <a href="%s">Користувацького CSS</a> коду!

en: This is a list of all available tables.
uk_UA: Це список усіх доступних таблиць

en: This is a list of your tables.
uk_UA: Це список Ваших таблиць.

en: This is a preview of your table.
uk_UA: Це попередній перегляд Вашої таблиці.

en: This means that you either let the plugin create an empty table for you or that you load an existing table from either a CSV, HTML, JSON, XLS, or XLSX file.
uk_UA: Це означає, що Ви або даєте плаґіну створити для Вас пусту таблицю, або завантажуєте таблицю із CSV, HTML, JSON, XLS або XLSX файлу.

en: This plugin was written and developed by <a href="%s">Tobias Bäthge</a>.
uk_UA: Цей плаґін розробив і написав <a href="%s">Тобіас Бетґе</a>.

en: Those will ask you for the necessary information and and corresponding HTML code will be added to the cell automatically.
uk_UA: Ті попросять надати потрібну інформацію і відповідний код HTML буде автоматично додано до комірки.

en: To add a new table, enter its name, a description (optional), and the number of rows and columns into the form below.
uk_UA: Щоб додати нову таблицю, введіть її ім'я, опис (не обов'язково) та кількість рядків і стовпців у наступну форму.

en: To combine adjacent cells in a column, add the keyword <code>#rowspan#</code> to the cell below the one with the content for the combined cell by using the corresponding button.
uk_UA: Щоб об'єднати суміжні комірки у стопці, користуючись відповідною кнопкою, додайте ключове слово <code>#colspan#</code> до комірки, що розташована нижче від тої, вміст якої повинен бути у об'єднаній комірці.

en: To combine adjacent cells in a row, add the keyword <code>#colspan#</code> to the cell to the right of the one with the content for the combined cell by using the corresponding button.
uk_UA: Щоб об'єднати суміжні комірки у рядку, користуючись відповідною кнопкою, додайте ключове слово <code>#colspan#</code> до комірки, що розташована праворуч від тої, вміст якої повинен бути у об'єднаній комірці.

en: To combine cells within a column, click into the cell below the cell that has the content the combined cells shall have.
uk_UA: Щоб об'єднати комірки у стопці, клацніть у комірку, що знаходиться нижче від тої, вміст якої повинні містити об'єднані комірки.

en: To combine cells within a row, click into the cell to the right of the cell that has the content the combined cells shall have.
uk_UA: Щоб об'єднати комірки у рядку, клацніть у комірку, що знаходиться праворуч від тої, вміст якої повинні містити об'єднані комірки.

en: To easily add a link or an image to a cell, use the provided buttons.
uk_UA: Для того, щоб легко додати посилання чи малюнок, скористайтесь спеціальними кнопками.

en: To embed this table into a post or page, use this Shortcode:
uk_UA: Щоб вставити цю таблицю у допис чи сторінку, використовуйте цю абревіатуру:

en: To export, select the tables and the desired export format.
uk_UA: Виберіть таблиці та бажаний формат експорту.

en: To import a table, select and enter the import source in the following form.
uk_UA: Щоб імпортувати таблицю, у наступній формі виберіть та введіть джерело імпортування.

en: To import all tables from a WP-Table Reloaded installation, choose the relevant import source below.
uk_UA: Щоб імпортувати усі таблиці з встановленого пакунку WP-Table Reloaded, нижче виберіть правильне джерело імпортування.

en: To insert a table into a page, post, or text widget, copy its Shortcode %s and paste it at the desired place in the editor.
uk_UA: Для того, щоб додати таблицю до сторінки, допису чи текстового віджету, скопіюйте її абревіатуру %s та вставте у потрібне місце в редакторі.

en: To insert the table into a page, post, or text widget, copy the Shortcode %s and paste it at the desired place in the editor.
uk_UA: Щоб вставити таблицю у допис, сторінку чи текстовий віджет, скопіюйте абревіатуру %s та вставте її у потрібне місце в редакторі.

en: To insert the table into a page, post, or text widget, copy the Shortcode %s and paste it into the editor.
uk_UA: Для того, щоб вставити таблицю у сторінку, повідомлення або текстовий віджет, скопіюйте наступну абревіатуру %s і вставте її у редакторі.

en: To proceed without trying to save the &#8220;Custom CSS&#8221; to a file, click the button below.
uk_UA: Щоб продовжити, не пробуючи зберегти &#8220;Користувацький CSS&#8221; у файл, клацніть кнопку нижче.

en: To try again with the same method that you use for updating plugins or themes, please fill out the &#8220;%s&#8221; form below.
uk_UA: Щоб знову спробувати метод, яким Ви користуєтесь для оновлення плаґінів чи тем, будь ласка, заповніть наступну форму &#8220;%s&#8221;.

en: To use the Table Manipulation features, JavaScript needs to be enabled in your browser.
uk_UA: Для використання функцій Керування Таблицею у Вашому браузері повинен бути ввімкнутий JavaScript.

en: Tobias Bäthge
uk_UA: Тобіас Бетґе

en: Tobias Bäthge, developer of TablePress
uk_UA: Тобіас Бетґе, розробник TablePress

en: Top-Level (bottom)
uk_UA: Верхній рівень (знизу)

en: Top-Level (middle)
uk_UA: Верхній рівень (по середині)

en: Top-Level (top)
uk_UA: Верхній рівень (зверху)

en: Try to automatically convert the &#8220;Custom CSS&#8221; code from the &#8220;Plugin Options&#8221; screen of WP-Table Reloaded.
uk_UA: Спробувати автоматично конвертувати &#8220;Користувацький CSS&#8221; код із сторінки &#8220;Опції плаґіна&#8221; у WP-Table Reloaded.

en: Turkish
uk_UA: турецька

en: Unfortunately, these can not be used in tables with combined cells.
uk_UA: Нажаль їх не можна використовувати у таблицях із об'єднаними комірками.

en: Uninstall TablePress
uk_UA: Деінсталювати TablePress

en: Uninstalling <strong>will permanently delete</strong> all TablePress tables and options from the database.
uk_UA: Деінсталяція <strong>повністю знищить</strong> усі таблиці та опції TablePress із бази даних.

en: Usage
uk_UA: Використання

en: Use DataTables
uk_UA: Використовувати DataTables

en: Use the following features of the DataTables JavaScript library with this table:
uk_UA: Використовувати наступні функції з JavaScript бібліотеки DataTables для цієї таблиці:

en: User Options
uk_UA: Опції користувача

en: WP-Table Reloaded Dump File
uk_UA: WP-Table Reloaded дамп-файл

en: Welcome!
uk_UA: Ласкаво просимо!

en: WordPress Default (currently %s)
uk_UA: Мова WordPress (зараз %s)

en: WordPress database
uk_UA: База даних WordPress

en: XLS - Microsoft Excel 97-2003 (experimental)
uk_UA: XLS - Microsoft Excel 97-2003 (експериментально)

en: XLSX - Microsoft Excel 2007-2013 (experimental)
uk_UA: XLSX - Microsoft Excel 2007-2013 (експериментально)

en: You are now seeing the copied table, which has the table ID &#8220;%s&#8221;.
uk_UA: Ви переглядаєте копію таблиці, ID якої &#8220;%s&#8221;.

en: You can also choose to import it as a new table, to replace an existing table, or to append the rows to an existing table.
uk_UA: Можна вибрати імпорт до нової таблиці або імпорт із заміною чи додаванням рядків до існуючої таблиці.

en: You can also click the &#8220;%s&#8221; button in the editor toolbar to select and insert a table.
uk_UA: Також, щоб вибрати та вставити таблицю, можна клацнути кнопку &#8220;%s&#8221; у панелі інструментів редакора.

en: You can also import existing tables from the WP-Table Reloaded plugin below.
uk_UA: Таблиці також можна імпортувати користуючись розташованим нижче WP-Table Reloaded плаґіном.

en: You can always change the name, description, and size of your table later.
uk_UA: Ім'я, опис та розмір таблиці завжди можна змінити.

en: You can get styling examples from the <a href="%s">FAQ</a>.
uk_UA: Приклади стилів можна глянути у <a href="%s">ЧаПах</a>.

en: You can import multiple tables by placing them in a ZIP file.
uk_UA: Можна імпортувати кілька таблиць одночасно, помітивши їх у ZIP архів.

en: You can import your existing tables and &#8220;Custom CSS&#8221; from WP-Table Reloaded into TablePress.
uk_UA: Можна імпортувати існуючі таблиці та &#8220;Користувацькі CSS&#8221; із WP-Table Reloaded у TablePress.

en: You can not add colspan to the first column!
uk_UA: Не можна об'єднувати комірки першого стовпця!

en: You can not add rowspan to the first row!
uk_UA: Не можна об'єднувати комірки першого рядка!

en: You can not connect cells into the table head row!
uk_UA: Не можна з'єднувати комірки у заголовочному рядку таблиці!

en: You can not connect cells out of the table foot row!
uk_UA: Не можна з'єднувати комірки у підсумковому рядку таблиці!

en: You can not delete all table columns!
uk_UA: Ви не можете знищити усі стовпці таблиці!

en: You can not delete all table rows!
uk_UA: Ви не можете знищити усі рядки таблиці!

en: You can select multiple tables by holding down the &#8220;Ctrl&#8221; key (Windows) or the &#8220;Command&#8221; key (Mac).
uk_UA: Кілька таблиць можна вибрати тримаючи натиснутою клавішу &#8220;Ctrl&#8221; (Windows) або &#8220;Command&#8221; (Mac).

en: You can then enter the Link URL and Text or choose an existing page or post.
uk_UA: Далі можна ввести URL посилання та текст або вибрати існуючу сторінку чи допис.

en: You can then show the tables in your posts, on your pages, or in text widgets by using a Shortcode.
uk_UA: Далі Ви можете показувати таблиці у дописах, на сторінках або текстових віджетах використовуючи абревіатуру.

en: You did not select any columns!
uk_UA: Ви не вибрали жодного стовпця!

en: You did not select any rows!
uk_UA: Ви не вибрали жодного рядка!

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
uk_UA: У Вас немає доступу до цієї сторінки.

en: You have activated the plugin WP-Table Reloaded, which can not be used together with TablePress.
uk_UA: Активовано плаґін WP-Table Reloaded, який несумісний з TablePress.

en: You may insert a table into a post or page here.
uk_UA: Тут Ви можете вставити таблицю у допис чи сторінку.

en: You may now also delete your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files in the <code>wp-content</code> folder.
uk_UA: Ви можете також витерти Ваші &#8220;Користувацькі CSS&#8221; файли TablePress у директорії <code>wp-content</code>.

en: You may now ask the network admin to delete the plugin&#8217;s folder <code>tablepress</code> from the server, if no other site in the network uses it.
uk_UA: Тепер Ви можете попросити адміністратора витерти на сервері директорію плаґіну <code>tablepress</code>, якщо інші сайт не використовують її.

en: You may now manually delete the plugin&#8217;s folder <code>tablepress</code> from the <code>plugins</code> directory on your server or use the &#8220;Delete&#8221; link for TablePress on the WordPress &#8220;Plugins&#8221; page.
uk_UA: Тепер на сервері можна витерти директорію плаґіну <code>tablepress</code> із <code>plugins</code> або скористатись посиланням &#8220;Витерти TablePress&#8221; на сторінці &#8220;Plugins&#8221; у WordPress.

en: You should <a href="%s">add</a> a table to get started!
uk_UA: Для початку потібно <a href="%s">додати</a> таблицю!

en: You should <a href="%s">add</a> or <a href="%s">import</a> a table to get started!
uk_UA: Для початку потрібно <a href="%s">додати</a> або <a href="%s">імпортувати</a> таблицю!

en: You should <a href="%s">import</a> a table to get started!
uk_UA: Для початку <a href="%s">Імпортуйте</a> таблицю!

en: You should add or import a table on the TablePress screens to get started!
uk_UA: Для початку потрібно додати або імпортувати таблицю до TablePress!

en: You will manually need to remove the plugin&#8217;s files from the plugin folder afterwards.
uk_UA: Після цього потрібно буде вручну знищити файли плаґіну із його директорії.

en: Your &#8220;Custom CSS&#8221; will then be loaded inline.
uk_UA: Ваш &#8220;Користувацький CSS&#8221; буде завантажено у текст.

en: Your TablePress &#8220;Custom CSS&#8221; files have been deleted automatically.
uk_UA: Ваші &#8220;Користувацькі CSS&#8221; файли у TablePress знищені автоматично.

en: ZIP file
uk_UA: ZIP архів

en: \t (tabulator)
uk_UA: \t (табуляція)

en: above
uk_UA: над

en: below
uk_UA: під

[ctx: bulk action]
en: Copy
uk_UA: Копіювати

[ctx: bulk action]
en: Delete
uk_UA: Вилучити

[ctx: bulk action]
en: Export
uk_UA: Експортувати

[ctx: button]
en: Download Export File
uk_UA: Завантажити файл експорту

[ctx: button]
en: Import
uk_UA: Імпорт

[ctx: button]
en: Import from WP-Table Reloaded
uk_UA: Імпортувати з WP-Table Reloaded

en: in a column (rowspan)
uk_UA: у стовпці (по рядках)

en: in a row (colspan)
uk_UA: у рядку (по стовпцях)

[ctx: navigation bar]
en: Export
uk_UA: Експорт

[ctx: navigation bar]
en: Import
uk_UA: Імпорт

[ctx: row action]
en: Export
uk_UA: Експорт
